IMiGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu na Mazowszu

IMiGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu na Mazowszu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) poinformował w niedzielne poranne godziny o możliwości wystąpienia silnych opadów deszczu na terenie województwa mazowieckiego. Alert pierwszego stopnia, wprowadzony przez instytut, ma obowiązywać przez całą niedzielę – od 5 rano do 22 wieczorem.

Z zapowiedzi IMiGW wynika, że spodziewane są opady o średnim do wysokiego natężenia. Przewidywana ilość opadów to od 20 mm do 35 mm. To informacje, które Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał mieszkańcom Mazowsza.

Mieszkańcy 27 powiatów województwa mazowieckiego powinni szczególnie przygotować się na te warunki pogodowe. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: legionowskiego, osickiego, makowskiego, mińskiego, nowodworskiego, ostrołęckiego, Ostrołęki, ostrowskiego, pułtuskiego, Siedlec, siedleckiego, sokołowskiego, Warszawy, warszawskiego zachodniego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, Płocka, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego i żuromińskiego.

Szacuje się, że szanse na wystąpienie zjawiska meteorologicznego wynoszą aż 90 proc. Istotne jest to, że ostrzeżenie pierwszego stopnia sygnalizuje potencjalne warunki sprzyjające pojawieniu się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Mogą one prowadzić do strat materialnych oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.