Haker włamał się na konta 239 osób

Haker włamał się na konta 239 osób

W ostatnim czasie na konta użytkowników Systemu Dostawcy Tożsamości włamał się 27-letni haker. Mężczyzna dokonał bezprawnego ataku na konta Profilu Zaufanego, łamiąc wszystkie blokady i zabezpieczenia.

Oprócz tego, że cybernetyczny włamywacz otworzył sobie dostęp do 239 kont bez wiedzy ich użytkowników, to jeszcze udostępnił dane do logowania na stronie internetowej, którą sam sobie stworzył. 27-latka zdemaskowała policja z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji we współpracy z CERT Polska. Początkowe śledztwo wykazało, że haker włamał się na konto 27 osób.

Włamywacza namierzono w jego własnym domu, gdzie posiadał cały system do swoich niecnych planów. Po przeszukaniu domu podejrzanego funkcjonariusze policji zarekwirowali dyski twarde, modem, router, kartę SIM i pendrive. Komputer hakera zawierał w sobie ogromną bazę danych z loginami i hasłami do zaufanych kont różnych użytkowników. Ponadto, na komputerze zainstalowane było oprogramowanie do hackowania.

Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów, które obejmowały nie tylko atak na konta 27 osób, ale również włamanie do kolejnych 212 kont Profilu Zaufanego. Mężczyzna odpowie za zarzuty dzielenia się nielegalnie uzyskanymi danymi, które zamieścił na swojej witrynie. Tymczasowo przebywa w dwumiesięcznym areszcie, a w sumie grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policjanci oświadczają, że haker nie wyrządziłby tylu szkód, jeśli użytkownicy mieliby różne hasła do różnych kont. Ponadto, nawołuje też do korzystania z dodatkowych zabezpieczeń na wszystkich portalach. Wiele witryn oferuje dodatkową ochronę w postaci weryfikacji danych, potwierdzania tożsamości i używania do tego różnych urządzeń, zarówno telefonu, jak i komputera.