Gala Architektoniczna ukoronowała najlepszych

Gala Architektoniczna ukoronowała najlepszych

Podczas dzisiejszej gali 9. Nagrody Architektonicznej prezydenta m.st. Warszawy uhonorowano kilka stołecznych budynków i inwestycji. Biblioteka Narodowa na Polu Mokotowskim otrzymała Grand Prix oraz nagrodę za dostępność. Placówka edukacyjna organizowana dla dzieci z Ukrainy została nagrodzona przez mieszkańców Warszawy. Otrzymała nagrodę za rozwiązania proekologiczne. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy została doceniona w kategorii architektury użyteczności publicznej.

„Dziś nowoczesne miasto to miasto, które jest dla wszystkich. I nie może to być tylko slogan. Dlatego tak bardzo „torturujemy” was – architektów miejskich i projektantów – swoimi priorytetami w planowaniu Warszawy. Chcemy zmieniać Warszawę – tak jak robimy to obecnie z centrum miasta, które – choć na razie składa się z niepozszywanych ze sobą przestrzeni – to cały czas staje się piękniejsze, bardziej zielone i dostępne dla wszystkich” – mówił podczas wieczornej gali Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Mieszkańcy stolicy mieli możliwość zgłaszania swoich ulubionych miejsc, inwestycji, przestrzeni publicznych i wydarzeń architektonicznych od 16 stycznia. Warunkiem bycia nominowanym do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy było ukończenie projektów w 2022 roku. Zgłoszono 17 przedsięwzięć w sześciu kategoriach, a głosowanie publiczności rozpoczęło się 8 maja.