Akwarium – porady dla początkujących

Akwarium – porady dla początkujących

Każdego roku duża liczba początkujących akwarystów dołącza do akwarystyki, a wielu opuszcza ją po krótkich i nieudanych doświadczeniach spowodowanych nieodpowiednimi początkami. Ponieważ nie chcemy, aby tak się stało, polecamy zastosować się do tych wskazówek.

  • Wielkość

Wybierz największe akwarium, na jakie możesz sobie pozwolić (na dłuższą metę jest łatwiejsze w utrzymaniu). Przy dużym akwarium uzyskasz stabilniejsze parametry i więcej miejsca dla ryb i roślin. Kolejną zaletą wyboru dużego akwarium jest to, że ryby nie będą zestresowane życiem w zatłoczonym miejscu.

  • Lokalizacja

Najlepszym miejscem do umieszczenia akwarium jest obszar, w którym często przebywasz, abyś mógł na bieżąco obserwować stan ryb. Dla wygody należy umieścić akwarium w pobliżu gniazdka elektrycznego, a dla utrzymania optymalnych parametrów wody najlepiej trzymać je z dala od przeciągów i grzejników.

Ważne jest dobre oświetlenie do akwarium, aby rośliny mogły fotosyntetyzować i uwalniać CO2, ale upewnij się, że akwarium nie jest bezpośrednio oświetlone, aby promienie słoneczne nie wpłynęły na końcową temperaturę wody.

  • Oświetlenie

W akwariach słodkowodnych stosuje się świetlówki lub diody LED o mocy 0,4 W/litr wody, a w akwariach słonowodnych 0,6 W/litr wody. Jeśli chcesz mieć więcej roślin, będziesz potrzebował więcej mocy.

  • Dekoracje i rośliny

Elementy dekoracyjne i rośliny akwariowe, które dodasz, nie tylko upiększą akwarium, ale także zapewnią kryjówki dla ryb, ale nie przesadzaj nadmiernie z ilością roślin, ponieważ ryby będą miały mniej miejsca do pływania.

  • Woda

Do napełniania akwarium używaj tylko zimnej wody, nigdy gorącej, gdyż zawiera ona zbyt wiele toksycznych jonów. Przed napełnieniem akwarium lub zbiornika, szczególnie rano, pozwól wodzie wypłynąć z kranu przez kilka minut.

  • Uzdatnianie wody

Zwróć uwagę na ten krok, ponieważ jest on niezbędny, aby ryby żyły w dobrych warunkach. Pomogą Ci w tym preparaty do oczka wodnego

  • Sprawdzaj parametry wody

Regularnie sprawdzaj pH, KH, GH, amoniak, azotyny i azotany, aby zobaczyć, czy są na właściwym poziomie.

  • Zmiany wody

Mniej więcej co 10-15 dni przeprowadza się częściową podmianę wody, jest to podmiana około 20% całkowitej objętości. Z czasem poznasz lepiej, jaki wzór odnawiania wody działa najlepiej dla Twojego akwarium.

  • Konserwacja akwarium

Okresowo sprawdzaj sprzęt, taki jak lampy UV, podgrzewacz wody i tak dalej i miej w zanadrzu odpowiedni zapas środków chemicznych i zapasowego sprzętu, aby móc szybko reagować na wszelkie sytuacje awaryjne.