95 lat warszawskiego zoo

95 lat warszawskiego zoo

Dokładnie 95 lat temu otwarto Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. W ramach jubileuszu przy wejściu od ul. Ratuszowa, nowa tablica gości, została dziś odsłonięta. Decyzją Rady Miejskiej Antonina i Jan Żabińscy zostali patronami ZOO.

„Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że Warszawski Ogród Zoologiczny nosi imię Antoniny i Jana Żabińskich. Kiedy Antonina opuściła ZOO, napisała w liście do Jana, że już niedługo nikt nie będzie pamiętał o niej oraz o tym, że zostawiła tutaj ogromną część swojego serca. Stało się jednak inaczej, za co serdecznie dziękuję” – mówiła Anna Żabińska, wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich.

Małżeństwo Żabińskich wniosło wielki wkład w historię warszawskiego ogrodu zoologicznego. Dzięki nim miejsce to zostało uzupełniona o nowe gatunki. Jan Żabiński był wieloletnim dyrektorem ogrodu zoologicznego.

„Państwo Żabińscy z wielką pasją organizowali Warszawskie ZOO, a później ratowali je ze zniszczeń wojennych. Wykazali się także ogromnym heroizmem podczas II wojny światowej, ratując Żydów z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej. A mimo to, nie uważali się za bohaterów. Dlatego bardzo się cieszę, ze dziś możemy ich uhonorować” – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.