85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego świętowana pod pomnikiem na ulicy Wiejskiej

85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego świętowana pod pomnikiem na ulicy Wiejskiej

Kiedy 27 września 1939 roku narodziło się Polskie Państwo Podziemne, nikomu nie przyszło do głowy, że po tylu latach będziemy jeszcze czcić pamięć tej ważnej instytucji w naszej historii. W tym roku obchodzimy 85 lat od tego momentu, a uczciliśmy go pod pomnikiem na ulicy Wiejskiej w Warszawie, gdzie zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz innych instytucji państwowych.

Zdarzenia ostatnich lat pokazują, jak mądrze potrafimy działać jako naród w obliczu historycznych wyzwań i zagrożeń. Doskonałym dowodem na to jest nasze życie podczas pandemii, kiedy to zdecydowanie posunęliśmy się naprzód w dziedzinie samokształcenia oraz technologii. W czasie konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, Warszawa aktywnie zajmuje się uchodźcami z Ukrainy, pomagając im zadomowić się w nowym miejscu – te słowa wygłosiła Renata Kaznowska, zastępca prezydenta stolicy, czytając list od prezydenta.

Polskie Państwo Podziemne, które działało w latach 1939–1945 na terenach zajmowanych przez Niemców i Sowietów, było zjawiskiem unikalnym na tle wojennej Europy. Utrzymywało funkcjonowanie administracji, oświaty i sądownictwa. Tajne nauczanie korzystało około miliona młodych ludzi. W Generalnej Guberni działało 2 tys. szkół średnich. 10 tys. młodych ludzi ukończyło studia. Istniała podziemna prasa, sądy oraz własna armia – Armia Krajowa, która w 1944 roku liczyła prawie 400 tys. żołnierzy i prowadziła akcje sabotażowe, wywiadowcze oraz dywersyjne.

Podczas obchodów 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego pamiętajmy także o ważnych strukturach cywilnych, takich jak Rada Jedności Narodowej czyli namiastce polskiego parlamentu, delegaturze rządu na kraj i jednostkach terenowych, sądach, państwowym korpusie bezpieczeństwa – konspiracyjnej policji, działającej w podziemiu pomocy społecznej, edukacji czy prasie podziemnej – przypomniał Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego są również momentem, aby przypomnieć o heroicznej walce i poświęceniu naszych rodaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Oddaliśmy hołd twórcom i przywódcom tego państwa oraz Żołnierzom Armii Krajowej, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Polski naród potrafi w kryzysowych okresach historycznych odnaleźć w sobie wartości świadczące o jego wielkości. Ta wielkość polega nie tylko na liczbach, ale na sile ducha. Patriotyzm, poświęcenie i zdolności organizacyjne doprowadziły do stworzenia struktury, której nie da się porównać z żadną inną w okupowanej Europie – podkreślił Janusz Komorowski, prezes zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości zakończyła modlitwa ekumeniczna, a następnie reprezentanci różnych instytucji, w tym służb mundurowych oraz organizacji harcerskich, złożyli wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej.