24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka: Bogata oferta filmowa czeka na widzów
W piątek, 22 listopada, rozpoczyna się ekscytujące wydarzenie filmowe – 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka. W skład festiwalu, sponsorowanego przez miasto Warszawa, wchodzi ponad 50 wyselekcjonowanych dokumentów, od prac uznanych reżyserów po innowacyjne eksperymenty filmowe. Wydarzenie potrwa aż do 1 grudnia.
Podczas tegorocznego festiwalu, widzowie będą mieli szansę zobaczyć ponad 50 różnorodnych filmów z całego świata. Repertuar obejmuje zarówno filmy nagrodzone na prestiżowych festiwalach, jak i niezależne produkcje, krótkometrażowe dzieła filmowe, klasyczne tytuły oraz długo oczekiwane premiery.
Kilka wybranych dokumentów będzie rywalizować o nagrody w konkursach Głównym i Zielonym. Do filmów biorących udział w konkursie należą m.in „Przechwycone”, przedstawiające konflikt na Ukrainie, „Rozdzieleni” – dzieło amerykańskiego mistrza Errola Morrisa poświęcone tematyce migracji oraz „Antarktyda wzywa” – kontynuacja oscarowego hitu „Marsz pingwinów”, ukazująca zagrożone przez globalne ocieplenie piękno Antarktydy.
Poza kursem znajduje się „Strefa zero” – palestyński kandydat do Oscara, który pokazuje sytuację w Strefie Gazy od środka.
W nowo utworzonej sekcji konkursowej Nowe Filmy Polskie, znalazły się takie obrazy jak „To uczucie” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa – szczery portret queerowej Warszawy czy „Towarzysze” Joanny Janikowskiej, opowiadające o lewicowych aktywistach w Bolonii.
Festiwal Watch Docs ma zaszczyt być pierwszym projektem prezentowanym w sali Kinomuzeum w nowo otwartym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W ramach prezentacji będą wyświetlane najnowsze polskie produkcje konkursowe oraz interesujące archiwalne dokumenty z epoki dyktatury proletariatu. Widzowie będą mieli okazję nie tylko oglądać filmy, ale również uczestniczyć w różnych spotkaniach z polskimi i zagranicznymi twórcami oraz debatach, w tym jednej poświęconej sytuacji w Strefie Gazy.