23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs gromadzi ponad 50 dokumentów

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs gromadzi ponad 50 dokumentów

Dokument „Mur” Kasi Smutniak ma zaszczyt otworzyć 23. odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, znanej imprezy kulturalnej poświęconej prawom człowieka w kinematografii. Tegoroczna edycja, która odbędzie się od 1 do 10 grudnia w warszawskiej Kinotece i kinie Muranów, zgromadziła w swoim programie ponad 50 unikalnych filmów dokumentalnych. Wśród nich znajdują się zarówno dzieła uznanych twórców, jak i eksperymentalne projekty filmowe.

Festiwal Watch Docs to nie tylko okazja do obejrzenia wyjątkowych filmów dokumentalnych prezentowanych w kilku sekcjach, takich jak Konkurs Główny, Zielony Konkurs czy Dokument Wielkiego Formatu. To także szereg towarzyszących wydarzeń, takich jak spotkania z reżyserami, dyskusje z udziałem twórców filmowych, dziennikarzy i ekspertów, a także warsztaty i wydarzenia branżowe skierowane zarówno do polskich, jak i zagranicznych twórców.

Na uwagę zasługuje debiutancki dokument Kasi Smutniak „Mur”, który zostanie zaprezentowany na otwarciu festiwalu. W swoim pełnometrażowym filmie, aktorka przybliża widzowi działania aktywistów na granicy polsko-białoruskiej. Film, wykonany w dużej mierze za pomocą ukrytej kamery, łączy dynamiczne sceny z lasu z osobistymi przemyśleniami, oddając napiętą atmosferę akcji ratunkowych migrantów zgubionych w puszczy.

W Konkursie Głównym znajduje się dziesięć filmów, w tym „Plan C. Nie będziesz szła sama” poświęcony samopomocy kobiet walczących o dostęp do aborcji w USA; „Dalton Harris. Cena sławy”, opowiadający o jamajskiej gwiazdzie muzycznej konfrontującej się z falą hejtu; oraz „Na krawędzi” Nicolasa Peduzziego, który przedstawia pracę jedynego psychiatry obsługującego ogromny paryski szpital.

Jednym z najbardziej porywających konkursowych filmów jest „20 dni w Mariupolu”, dokument przedstawiający zniszczenie miasta, nakręcony przez jedynego korespondenta, który pozostał w oblężonym mieście do końca. Twórcy tego filmu zostali uhonorowani Nagrodą Pulitzera a obraz zdobył nagrody na festiwalach w Sundance, Kijowie i Sheffield.

Sekcja Zielony Konkurs prezentuje filmy łączące tematykę ekologiczną z wrażliwością społeczną. Wśród nich znajduje się wizualnie ujmująca „Republika świerszczy”, „Samotne dęby” – poruszający dokument o obronie środowiska oraz film „O czym śnią wieloryby”, zawierający imponujące podwodne zdjęcia.

Nowa sekcja programu, poświęcona arcydziełom zaangażowanego społecznie kina dokumentalnego, z pewnością ucieszy kinomanów. W grudniu w Warszawie będą mogli obejrzeć prace takich twórców jak Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda.