Wystawa „Chłopaki” w Parku Czechowickim – literacka podróż do młodzieńczych lat
W Parku Czechowickim rozpoczęła się niezwykła wystawa plenerowa zatytułowana „Chłopaki”. Jest to swoiste zaproszenie do podróży w czasie, które przenosi odwiedzających do świata literatury młodzieżowej, stworzonego przez takich mistrzów pióra jak Adam Bahdaj, Edmund Niziurski i Zbigniew Nienacki. Ich powieści, pełne przygód i emocji, nadal mają moc przyciągania młodych czytelników, jednocześnie budząc nostalgię u dorosłych, przypominając czasy ich własnej młodości.
Spotkanie literatury z fotografią
Wystawa jest szczególnie unikalna dzięki wykorzystanym zdjęciom z Narodowego Archiwum Cyfrowego, autorstwa znanej reportażystki Grażyny Rutowskiej. Te czarno-białe fotografie doskonale oddają atmosferę czasów, kiedy powstawały wspomniane utwory literackie. Na planszach można zobaczyć portrety chłopców, które idealnie współgrają z fragmentami powieści, łącząc rzeczywistość z fikcją literacką.
Podwójna wartość ekspozycji
Wystawa nie tylko promuje klasyczną literaturę młodzieżową, ale także przywołuje duch epoki, w której te dzieła były tworzone. Dzięki zdjęciom Rutowskiej, odwiedzający mogą lepiej zrozumieć realia i nastroje tamtych lat. Scenariusz wystawy został przygotowany przez Justynę Polakowską, a oprawę graficzną stworzyła Ewa Gołda, co dodatkowo podkreśla artystyczną wartość wydarzenia.
Inauguracja i wydarzenia towarzyszące
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się z udziałem Anety Wachnickiej, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Ursus, która dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi. Organizatorzy zachęcają do odwiedzania ekspozycji oraz spacerów po parku. Już jutro odbędą się dodatkowe wydarzenia kulturalne, w tym koncerty oraz widowisko „Ursus ’76. Zbuntowani. Zrobiliśmy to dla wolności”, które z pewnością przyciągną wielu zainteresowanych.
Źródło: facebook.com/dzielnicaursus
