Wielka podjęta akcja Policji – poszukiwanie i zatrzymanie przestępców na terenie całego kraju

Handel narkotykami, kradzieże i włamania, a także udział w grupach przestępczych to tylko niektóre z zarzutów wystosowanych wobec poszukiwanych przestępców. W dniach od 13 do 14 lutego 2025 roku, Komenda Główna Policji zaplanowała ogólnopolską operację poszukiwawczą. Jej celem było odnalezienie i aresztowanie osób szukanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wyemitowanych przez polskie sądy i prokuratury. Efekty działań garnizonu stołecznego były imponujące – aresztowanie 97 osób poszukiwanych oraz sporządzenie dokumentów o usunięciu z kraju dla 19 cudzoziemców mieszkających w Polsce nielegalnie.
Na przestrzeni dwóch dni, w akcji brało udział ponad 26 tysięcy funkcjonariuszy policyjnych z całego kraju, w tym 1762 z Komendy Stołecznej Policji. Ich intensywne działania doprowadziły do zatrzymania 97 osób poszukiwanych, wśród których byli podejrzani i oskarżeni o różnego rodzaju przestępstwa, jak również osoby skazane na kary pozbawienia wolności. Te osoby zostały przekazane do aresztów śledczych lub zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata. Wśród zatrzymanych byli nie tylko Polacy, ale również obywatele innych krajów, w tym 18 Ukraińców, dwóch Białorusinów, trzech Gruzinów i jeden obywatel Uzbekistanu. Również 73 osoby będące obywatelami Polski znalazły się wśród zatrzymanych, które próbowały uniknąć ścigania przez organy ścigania.
Działania były precyzyjnie koordynowane z Komendą Główną Straży Granicznej, której jednostki terenowe odgrywały kluczową rolę w tym przedsięwzięciu. Ważnym celem akcji było sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców w Polsce. W rezultacie tego aspektu operacji sporządzono 19 wniosków o wydalenie cudzoziemców przebywających na naszym terytorium bez odpowiednich dokumentów.
Przygotowanie do akcji zajęło kilka tygodni. Przez ten okres, przy pełnej współpracy pomiędzy działami kryminalnymi i prewencyjnymi Komendy Stołecznej Policji, Rejonowych oraz Powiatowych, przeprowadzane były czynności mające na celu wyselekcjonowanie osób poszukiwanych w ramach policyjnych baz danych, które mogą przebywać na terytorium Polski. Staranne działania z użyciem najnowszych technologii oraz pełne zaangażowanie funkcjonariuszy pozwoliły na wytypowanie miejsc pobytu wielu poszukiwanych osób. Prócz tego, sprawdzane były miejsca skupiska obcokrajowców, gdzie po legitymacjach stwierdzono obecność osób poszukiwanych listami gończymi i nakazami doprowadzenia.
List gończy to ostatnia instancja poszukiwań, stosowana gdy inne metody okazały się nieskuteczne. Wydaje go sąd lub prokuratura dla osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub dla tych, którzy uciekli z aresztu lub więzienia, a także dla tych, którzy nie stawili się do odbycia kary pozbawienia wolności. Nakaz doprowadzenia dotyczy skazanych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności. Wszystkie te instrukcje mają na celu ustalenie miejsca pobytu osób, których obecność jest niezbędna do przeprowadzenia dalszych procedur procesowych.
Dane wskazują, że działania poszukiwawcze są kluczowym elementem codziennych zadań służb kryminalnych. Często wymagają one zaangażowania dużej ilości sił i środków do zlokalizowania niebezpiecznych przestępców. Ścisła współpraca pomiędzy różnymi jednostkami policji, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz zaawansowane metody pracy operacyjnej umożliwiają skuteczne lokalizowanie przestępców próbujących się ukryć.
Ta operacja to początek cyklicznych działań służb, których głównym celem jest utrzymanie bezpieczeństwa publicznego w naszym kraju. Przestępca nie powinien czuć się bezpieczny w Polsce, tak samo jak cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski z zamiarem prowadzenia działalności przestępczej – szczególnie tych organizujących grupy przestępcze. Wszyscy oni będą na celowniku polskich służb bezpieczeństwa.