Edukacyjne inicjatywy w stolicy na rzecz ochrony praw zwierząt zdobywają coraz większe poparcie

Edukacyjne inicjatywy w stolicy na rzecz ochrony praw zwierząt zdobywają coraz większe poparcie

W następstwie udanego pilotażowego etapu miejskiego programu edukacyjnego, skupiającego się na sprawach związanych z ochroną praw zwierząt, wiele szkół wyraziło chęć dołączenia do tej inicjatywy. W ramach tego projektu, młodsi uczniowie dowiadują się, jak należy troszczyć się o zwierzęta domowe oraz jak przeciwdziałać problemowi ich bezdomności.

Podczas poprzedniego roku szkolnego, aż ponad 640 uczniów i uczennic z klas od pierwszej do trzeciej z różnych warszawskich szkół podstawowych miało okazję uczestniczyć w pilotażowym projekcie nazwanym „Dzieci dla zwierząt”. Ten program poświęcony jest przede wszystkim ochronie praw zwierząt oraz przeciwdziałaniu ich bezdomności. Jego powstanie wynika z współpracy między kilkoma instytucjami miejskimi, w tym Biurem Edukacji, Biurem Ochrony Środowiska, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz Schroniskiem na Paluchu. Projekt cieszy się również wsparciem Ekopatrolu Straży Miejskiej.

W bieżącym roku szkolnym do projektu „Dzieci dla zwierząt” przystąpiły 33 szkoły podstawowe, a liczba uczniów i nauczycieli zaangażowanych w jego realizację wynosi odpowiednio niemal 1300 osób oraz blisko 60 pedagogów. Zajęcia te mają na celu przede wszystkim kształtowanie empatii w stosunku do zwierząt domowych oraz uświadamianie odpowiedzialności wynikającej z posiadania takiego zwierzaka. Kolejnym ważnym elementem programu jest promowanie idei „adoptuj, nie kupuj”. Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, w ubiegłym roku klasy biorące udział w projekcie brały czynny udział w wielu akcjach charytatywnych i edukacyjnych, takich jak obchody Dnia Kundelka czy Dnia Kota, czy spotkania z lekarzem weterynarii czy autorami książek dla dzieci o zwierzętach.

W tym roku szkolnym klasy, które zgłosiły chęć uczestnictwa w programie, mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z Ekopatrolem Straży Miejskiej, edukatorem oraz wspólnego wykonywania działań edukacyjnych skoncentrowanych na tematyce zapobiegania bezdomności zwierząt domowych. Za wykonanie każdego zadania klasa otrzymuje punkty – tzw. stempel „Piątka od psiaka i kociaka”. Nauczyciel razem z klasą może wybrać najdogodniejszy termin realizacji zadań, dostosowując je do potrzeb swojej klasy oraz innych obowiązków szkolnych. Dzieci mają możliwość zarówno wykonania zadań zaproponowanych przez organizatorów, jak i zaproponowania własnych działań.

Ważnym składnikiem projektu „Dzieci dla zwierząt” są również szkolenia dedykowane nauczycielom, które poprzez swoje zajęcia starają się uwrażliwić uczniów na los zwierząt i propagować działania na rzecz tych bezdomnych. Pierwsze spotkanie tego cyklu odbyło się w Schronisku na Paluchu i obejmowało wykłady specjalisty w zakresie praw zwierząt oraz weterynarza i behawiorysty.