Warszawa obchodzi 106. rocznicę odzyskania niepodległości z urozmaiconymi imprezami i koncertem folkowym

Warszawa obchodzi 106. rocznicę odzyskania niepodległości z urozmaiconymi imprezami i koncertem folkowym

Stolica Polski, Warszawa, w dniu 11 listopada świętowała 106. rocznicę odzyskania niepodległości poprzez oferowanie różnorodnych atrakcji i imprez dla publiczności. Wśród nich było wyjątkowe wydarzenie muzyczne o nazwie „Wspólna Niepodległa”, które odbyło się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Koncert folkowy gromadził na scenie 16 wykonawców, każdy reprezentujący inne województwo. Dodatkowo, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego oferowały mnóstwo atrakcji przez cały dzień.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, rozpoczęcie uroczystości na Cytadeli planowane było na godzinę 10:00. Dla przybyłych gości muzea przygotowały bogaty program, który zawierał wystawy, warsztaty, gry terenowe i specjalne prezentacje.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podkreślił, że Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków i powinno być świętowane wspólnie. Wybrał Cytadelę jako miejsce koncertu, ponieważ symbolizuje ona walkę o niepodległość. Trzaskowski dodał, że chciał pokazać różnorodność Polski poprzez zaproszenie artystów z różnych regionów, aby ukazać bogactwo kultury polskiej.

Koncert „Wspólna Niepodległa” rozpoczął się o godzinie 18:00. Każdy z 16 artystów prezentował tradycyjny utwór folkowy w nowoczesnej aranżacji, reprezentując tym samym swoje rodzinne województwo. Wszystkie utwory zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który również akompaniował wykonawcom na scenie wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów.

Jedną z artystek była Reni Jusis, która reprezentowała Zachodniopomorskie. Wyraziła swoje zadowolenie z pomysłu świętowania święta niepodległości przez muzykę, nawiązując do różnych stylów muzycznych. Podkreśliła, że koncert będzie obfitował w odniesienia do tradycji i zaprezentuje różnorodne aranżacje muzyczne, łączące muzykę folkową, jazzową czy funkową.

Na koncercie wystąpiło 16 artystów, reprezentujących każde z województw polskich. Wśród nich byli m.in. Sarsa, Marika, Grzegorz Hyży, Igor Herbut i Tatiana Okupnik. Koncert był organizowany przez Prezydenta Warszawy wspólnie z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, a producentami wykonawczymi była Stołeczna Estrada i Kayax.

Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski, podkreślił, że Polacy potrzebują radosnych i jednocześnie historycznych sposobów świętowania niepodległości. Zaznaczył, że uroczystości odbywały się równolegle na Cytadeli oraz na Krakowskim Przedmieściu, gdzie od lat odbywa się festiwal „Niepodległa”. A specjalny autobus kursował pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami.