Warszawa gospodarzem WspółKongresu Kultury z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz społeczeństwa

Warszawa gospodarzem WspółKongresu Kultury z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz społeczeństwa

Warszawski Pałac Kultury i Nauki wraz z Teatrem Dramatycznym będą gospodarzami WspółKongresu Kultury, który odbędzie się od 7 do 9 listopada. Jest to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz strony społecznej. Program kongresu, w którym przewiduje się 30 debat, tworzyć będą zarówno twórcy, jak i odbiorcy sztuki, a propozycje mówców oraz tematu debat można zgłaszać do 8 września.

Podczas konferencji prasowej, minister Hanna Wróblewska podkreśliła ważną rolę kultury jako formy komunikacji. Zwróciła uwagę na fakt, że kultura powstaje nie tylko w urzędach, ale także w tysiącach różnych instytucji kultury czy nawet poza nimi, zarówno w małych miejscowościach jak i dużych miastach. Zaproponowała, aby WspółKongres Kultury stał się miejscem wymiany doświadczeń i działań na rzecz kultury, zaapelowując jednocześnie do odbiorców sztuki o wyrażanie swoich opinii i oczekiwań.

Viceprezydent m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra zaznaczyła, że to wydarzenie będzie inne niż poprzednie. Podkreśliła rolę samorządów w organizacji i finansowaniu kultury, a także znaczenie społeczności artystycznych i organizacji pozarządowych. Wskazała na potrzebę dyskusji na temat przyszłości kultury, jej organizacji, finansowania i wsparcia przez państwo oraz samorządy.

Prof. Iwona Kurz, reprezentująca zespół programowy kongresu, zwróciła uwagę na konieczność dyskusji o podziale kompetencji i środków pomiędzy różne szczeble władzy. Podkreśliła również znaczenie dobrego dialogu między społeczeństwem a władzą oraz potrzebę rozmowy o integracji środowiska artystycznego, znaczeniu kultury dla twórców i odbiorców oraz oczekiwaniach publiczności wobec treści kulturalnych.

Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca zespołu programowego, poinformowała, że do 8 września możliwe jest zgłaszanie propozycji tematów debat panelowych wraz z opisem potencjalnych mówców. Uczestnicy kongresu będą później mogli zagłosować na pięć najważniejszych tematów, z których zostanie wyłonione dwadzieścia kluczowych debat panelowych.

Strona WspółKongresu Kultury dostępna jest dla wszystkich chcących poznać więcej szczegółów wydarzenia, takich jak tematy debat, skład zespołu programowego, harmonogram oraz linki do rejestracji.