Wakacyjne remonty paraliżują Warszawę

Wakacyjne remonty paraliżują Warszawę

Warszawa, stolica Polski, jest obecnie miejscem niekończącego się chaosu budowlanego. Nowe inwestycje i projekty remontowe pojawiają się na każdym kroku, zdecydowanie utrudniając życie mieszkańcom. Władze miejskie zdają się być przekonane, że jednoczesne przeprowadzanie wielu prac budowlanych to optymalna strategia.

Podróże samochodem po Warszawie w czasie wakacji stają się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie trudną próbę musieli pokonać w ostatnią sobotę kierowcy poruszający się ulicą Sobieskiego, gdzie trwał remont kładki dla pieszych. Znaczna liczba uczestników ruchu drogowego skarżyła się na niewystarczające oznakowanie miejscowej infrastruktury drogowej.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że wszystkie projekty są odpowiednio skoordynowane. Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wskazuje jednak na istotny aspekt – planowanie to jedno, ale ostatecznie o powodzeniu decyduje realizacja. I tak na przykład prace remontowe na Placu Trzech Krzyży czy budowa linii tramwajowej na Kasprzaka i do Wilanowa doświadczają znacznych opóźnień.

Podczas ostatniego weekendu Rondo Radosława zostało całkowicie zamknięte dla ruchu drogowego. Wymiana nawierzchni rozpoczęła się tam w piątkowy wieczór i potrwa do środowego poranka. Kierowcy, pasażerowie autobusów oraz piesi muszą korzystać z objazdów. Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, proponuje skorzystanie z objazdu przez Mickiewicza i Powązkowską lub Okopową.

Niemniej jednak, nie we wszystkich miejscach prace przebiegają bez przerwy. Na przykład podczas budowy wiaduktu nad Paryską pracownicy mieli dzień wolny – to była konsekwencja zakończenia najbardziej męczących prac rozbiórkowych. Adrian Furgalski komentuje: „Zrozumiałe jest to, że ludzie akceptują niedogodności związane z remontem, jeśli widzą postęp prac, jak na przykład na trasie Łazienkowskiej. Jednak gdy na placu Trzech Krzyży nie widać żadnego postępu, jest to frustrujące”.

Dlatego też w długie weekendy warto rozważyć omijanie stolicy, szczególnie że mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski będą tymczasowo zamknięte z powodu próby defilady.