Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Upłynęło już dokładnie 80 lat od chwili, kiedy 1 sierpnia 1944 roku zaczęło się Powstanie Warszawskie. Stolica Polski celebrowała ten ważny dla historii kraju jubileusz różnymi uroczystościami. Aldona Machnowska-Góra, zastępująca prezydenta miasta, uczestniczyła w ceremonii przy tablicy ku pamięci gen. Antoniego Chruściela Montera na ulicy Filtrowej. Z kolei Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy, uczcił to wydarzenie w Parku Dreszera. Renata Kaznowska, kolejna zastępczyni prezydenta, złożyła kwiaty pod pomnikami kapitana Stanisława Jankowskiego „Agatona”, generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego oraz pod pomnikiem „Kobietom Powstania Warszawskiego”.
Pierwsze uroczystości miały miejsce przed tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku przy ulicy Filtrowej 68 w dzielnicy Ochota. Tam, 80 lat temu znajdowała się tajna kwatera dowodzącego warszawskim okręgiem Armii Krajowej. To właśnie w tym miejscu płk. Antoni Chruściel ps. Monter podjął decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego.
Aldona Machnowska-Góra zaznaczyła, że to dzięki powstańcom wszystkie pokolenia, w tym młodzież, mają poczucie bycia częścią narodu, który nigdy nie podda się żadnemu okupantowi i zawsze będzie walczyć o wolność. Podkreśliła również, że nie zapomina o Powstaniu Warszawskim i zawsze będzie przestrzegać wartości i zasad przez nie wyznaczonych.
Na spotkanie przybyli również powstańcy.
Bogdan Bartnikowski, skarbnik Związku Powstańców Warszawskich, wspominał tam, jak 31 lipca Halina Rogozińska ps. Niebieska wybiegła z domu rozsyłając informacje o planowanym na 1 sierpnia o godzinie 17:00 wybuchu Powstania – wymarzonej i wyczekiwanej godzinie „W”. Wtedy miała rozpocząć się walka o wyzwolenie Warszawy i całej Polski.
Podczas ceremonii w Parku Dreszera, pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944”, na maszt została podniesiona flaga państwowa i zapalono „ogień pamięci”, który był przenoszony przez różne pokolenia z Grobu Nieznanego Żołnierza. Ogień ten będzie płonął przez 63 dni.
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek podkreślił, że Park Dreszera jest jednym z najpiękniejszych miejsc spotkań podczas obchodów rocznicy Powstania. Park ten powstał w 1938 roku, rok przed wybuchem wojny. Mimo okupacji, życie w Warszawie toczyło się dalej – wystawiano nowe sztuki teatralne, kawiarnie były otwarte, a po ulicach jeździły riksze. Następnie wybuchło Powstanie Warszawskie. Żołnierze Pułku „Baszta” oraz inni walczący na Mokotowie mieli szczególnie trudne zadanie, gdyż budynki były mocno ufortyfikowane. Pomimo to walki trwały aż do 27 września.
Bratek dodał również, że park ten symbolizuje siłę Warszawy, miasta które pamięta o swoich tragediach i bohaterach, ale przede wszystkim potrafi się odrodzić po największych traumach.
Po ceremonii, zgodnie z tradycją, ruszył Marsz Mokotowa – przed obeliskiem upamiętniającym pamięć 119 pomordowanych powstańców z „Baszty” przy ulicy Dworkowej.