Ukończono rozbudowę skweru Krasińskiego na Żoliborzu: nowa przestrzeń publiczna dla mieszkańców

Ukończono rozbudowę skweru Krasińskiego na Żoliborzu: nowa przestrzeń publiczna dla mieszkańców

Zamknięto etap budowy dwóch finalnych sekcji Skweru Krasińskiego na Żoliborzu, tworząc nową przestrzeń publiczną do spacerowania i spotkań dla społeczności lokalnej. Ten obszar wypełniony jest różnorodnymi gatunkami roślin i urozmaiconą małą architekturą.

Dodatkowy teren zieleni został wygospodarowany po stronie południowej ulicy Krasińskiego, rozciągając się od ulicy Broniewskiego do drogi dojazdowej przy numerze 69 tej samej ulicy. Trzeci i czwarty odcinek skweru obejmują obszar od ulicy Przasnyskiej do wspomnianej już drogi dojazdowej. Na obu sekcjach zainstalowano nowe aleje spacerowe, system oświetlenia oraz elementy małej architektury takie jak ławki (w tym bujane), stoliki z ławkami i pojemniki na śmieci.

Na trzecim odcinku dodatkowo powstała instalacja przypominająca pociąg z miejscami do siedzenia – to nawiązanie do dawnej bocznicy kolejowej, która była zlokalizowana na terenie obecnego skweru. Znajduje się tam również pergola, która w przyszłości zostanie porośnięta przez pnącza. W tej części posadzono 10 drzew, ponad 1100 krzewów oraz powyżej 600 bylin. Czwarty odcinek to z kolei miejsce zaaranżowane jako rekreacyjna polana dla mieszkańców.

Na terenie skweru zasadzono ponad 120 drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy roślin. Wiosną mieszkańcy będą mogli cieszyć się widokiem ponad 100 gatunków roślin. Posadzono tam m.in. 123 drzewa (w tym grusze, głogi, świerki, sosny i lipy), około 7800 krzewów (takich jak irgi, trzmieliny, róże, graby), powyżej 5800 bylin i więcej niż 1500 roślin cebulowych (narcyzy, tulipany).

Najwięcej, bo aż 56 drzew, posadzono na drugim odcinku skweru – od ulicy A. German do ulicy Przasnyskiej. Teren ten jest niezwykle różnorodny, z zielenią rosnącą na specjalnie wybudowanych pagórkach.

Mieszkańcy będą mogli odpocząć wśród kolorowych, pachnących kwiatowych łąk, pnączy oraz ozdobnych traw. Skwer ozdobiły też betonowe półkule otoczone bezpieczną powierzchnią i drewnianymi konstrukcjami, po których wkrótce będą pięły się pnącza.