Transformacja Pałacu Kultury i Nauki: W drodze do nowego, zielonego serca Warszawy

Transformacja Pałacu Kultury i Nauki: W drodze do nowego, zielonego serca Warszawy

Prace związane z przebudową placu Centralnego, znajdującego się przy Pałacu Kultury i Nauki, wchodzą w ważny etap. Właśnie rozpoczęło się układanie kamiennej nawierzchni w okolicach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace obejmują także przygotowanie miejsc pod przyszłe drzewa, które zapewnią mieszkańcom miejsce do odpoczynku już na wiosnę 2025 roku. Całość projektu realizowana jest jako część Nowego Centrum Warszawy.

W ubiegłym roku rozpoczęły się prace nad tym ambitnym projektem, który ma zmienić serce stolicy. Jak powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent miasta Warszawy, podczas jednej z jego wizyt na miejscu budowy, plac Centralny to kluczowa część Nowego Centrum Warszawy. Jego celem jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dla mieszkańców. Wiosną przyszłego roku, po zakończeniu prac, plac Centralny stanie się nowoczesnym i przyjaznym miejscem spotkań, łączącym przeszłość i przyszłość metropolii.

Plac Centralny był przez lata zdominowany przez beton i samochody. Brakowało tam miejsc wypoczynku i zieleni. Wybetonowane powierzchnie placu intensywnie nagrzewały się, a podczas ulewnych deszczy woda błyskawicznie zasilała kanalizację miejską, nie zostając zatrzymana na miejscu. Przebudowa tej przestrzeni ma na celu stworzenie gościnnego miejsca spotkań i odpoczynku pod drzewami.

Plan jest taki, aby tegoroczne prace zakończono posadzeniem 30 drzew. W przyszłym roku planuje się zasadzić jeszcze 70. Po zakończeniu wszystkich prac liczba drzew na placu Centralnym i dookoła niego wyniesie ponad 200. Na miejscu już rosną pierwsze drzewa, między innymi przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowej drodze dojazdowej. Przygotowujemy także stanowiska do sadzenia kolejnych drzew.

Poza tym, na placu znajdą też swoje miejsce dekoracyjne gatunki roślin dobrze radzące sobie w warunkach miejskich, takie jak grujecznik japoński czy magnolia japońska. Oprócz tego, na placu pojawi się aż 3,6 tys. m kw. trawników z ozdobnymi bylinami, kwiatami i roślinami cebulowymi. Na placu zamontowano cztery zbiorniki retencyjne o głębokości 7 m każdy, które będą gromadzić wodę deszczową do podlewania roślinności.

Na placu rozpoczęła się również instalacja kamiennej nawierzchni, która ma na celu odtworzenie przedwojennej sieci ulic i budynków. Wykorzystywany jest do tego szary granit strzegomski, a na nawierzchni z szarego, zielonego i czerwonego kamienia skandynawskiego odwzorowano lokalizację przedwojennej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej.

Podczas prac budowlanych natrafiono na ściany dawnych kamienic sprzed II wojny światowej, które zostały odkryte i zinwentaryzowane przez grupę archeologów. Znaleziska trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Fragmenty murów i ścian domów zostaną zasypane w najbliższych tygodniach, ale docelowa nawierzchnia placu Centralnego „odtworzy” układ ulic, kamienic i podwórek z początku XX wieku.