Szereg inwestycji w Warszawie zamierza zredukować powierzchnię betonu na rzecz zielonych przestrzeni
Zarząd Zieleni w stolicy Polski rozpoczął prace nad ograniczeniem obszarów pokrytych betonem, zamierzając usunąć tego roku 1500 metrów kwadratowych tej substancji. Pierwsze działania już ruszyły w dzielnicy Praga-Północ, ale to tylko niewielki fragment szeroko zakrojonych planów na rok bieżący, które mają na celu zastąpienie nieprzepuszczalnych powierzchni zielenią.
Planowana jest realizacja kolejnych projektów z budżetu obywatelskiego w dziedzinie de-betonizacji przez miejskich ogrodników. Będzie to miało korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego w sześciu dzielnicach Warszawy, w tym: Praga-Północ, Praga-Południe, Żoliborz, Mokotów, Ursynów oraz Ochota.
Aktualne prace de-betonizacyjne zostały podjęte na placu Wileńskim. Na tym terenie Zarząd Zieleni planuje utworzyć rabaty z różami, tawułami japońskimi i bylinami. Dodatkowo przewidziane jest posadzenie 10 drzew – owocowe grusze i platany klonolistne.
W roku ubiegłym, miejskie jednostki zdołały usunąć 31 tysięcy metrów kwadratowych betonu, zastępując go zielonymi obszarami. Około 4500 metrów kwadratowych tych przestrzeni zostało zrekultywowanych przez ogrodników miejskich.
Jednak Zarząd Zieleni m.st. Warszawy to tylko jedna z jednostek zajmujących się zielonymi inwestycjami. Wiele podobnych działań jest widocznych w różnych częściach miasta. Należą do nich m.in. prace prowadzone na placu Bankowym czy w pobliżu Muzeum Niepodległości. Dodatkowo, w miejscu nieczynnego parkingu powstał niedawno ogród deszczowy. Redukcja betonu nastąpiła również na ulicy Koszykowej, pomiędzy Chałubińskiego i Lindleya, gdzie teraz można podziwiać krzewy i byliny.
Zmniejszenie stref betonowych na rzecz zielonych przestrzeni będzie widoczne również na placu Wilsona i przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak.