Procedury reagowania wdrożone w Warszawie po wykryciu wirusa Gorączki Zachodniego Nilu u martwych ptaków
Na skutek komunikatu wydanego przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, który informował o identyfikacji wirusa Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach uzyskanych od zmarłych ptaków w Warszawie, miasto podjęło niezbędne kroki i wprowadziło procedurę reagowania. W działaniach tych uczestniczą miejskie jednostki.
Aktualnie, wirus Gorączki Zachodniego Nilu jest zaliczany do chorób klasy „E”. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia objawowych infekcji u ludzi na terenie naszego kraju jest oceniane jako niskie. Głównym wektorem przenoszenia tego wirusa są komary.
Obowiązek zapobiegania i zwalczania zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi spoczywa na centralnych i wojewódzkich władzach sanitarnych. Dlatego też, jeśli zostaną wydane odpowiednie zalecenia dotyczące działań prewencyjnych, takich jak opryski przeciwko komarom, Warszawa będzie stosować się do tych wytycznych. Choć substancje czynne używane do zwalczania komarów mogą powodować nieprzewidywalne i negatywne zmiany w ekosystemie, priorytetem jest ochrona zdrowia i życia ludzi.
Dla własnego bezpieczeństwa, w przypadku znalezienia martwego ptaka nie należy go dotykać ani podnosić. Taką sytuację należy zgłosić do zarządcy danego terenu, który ma obowiązek usunięcia zwierzęcia. Gdy teren jest zarządzany przez miasto, zgłoszenie powinno zostać skierowane do Miejskiego Centrum Kontaktu. Natomiast jeśli teren jest własnością prywatną, odpowiedzialność za usunięcie zwierzęcia spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Ptaki wykazujące objawy chorobowe na terenach publicznych powinny być zgłaszane do Straży Miejskiej pod numerem 986.
Komunikat od GIS i GLW został wysłany do wszystkich miejskich placówek medycznych w celu zachęcenia ich do szczególnej uwagi w stosunku do pacjentów, którzy mogą skarżyć się na objawy związane z wirusem Gorączki Zachodniego Nilu. W takim przypadku, pacjent powinien natychmiast zostać skierowany do specjalisty od chorób zakaźnych.