Podczas inwestycji w Warszawie odkryto szczątki ludzkie z czasów II wojny światowej

Podczas inwestycji w Warszawie odkryto szczątki ludzkie z czasów II wojny światowej

Podczas realizacji projektu budowlanego na skrzyżowaniu ulic Złota i Zgoda, robotnicy natknęli się na pozostałości ludzkie. Policja oraz prokuratura zostały poinformowane o tym niepokojącym odkryciu na placu przed budynkiem zwanym Domem pod Orłami. Specjaliści od archeologii już rozpoczęli badania nad tym znaleziskiem.

Archeolodzy z Warszawy podejrzewają, że odkryte szczątki pięciu osób mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Nie są jednak całkowicie pewni, czy pochówki te datować możemy na rok 1939, kiedy to miała miejsce obrona Warszawy, czy też na 1944 rok, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie.

W roku 1939, na placu przed Domem pod Orłami utworzono tymczasowy cmentarz. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że osoby tam pochowane zostały ekshumowane podczas niemieckiej okupacji. W tym samym miejscu powstał kolejny prowizoryczny cmentarz podczas Powstania Warszawskiego. Pochowano tam ofiary bombardowań okolic Filharmonii w sierpniu 1944 roku. Z relacji uczestników powstania wynika, że na placu tym rozpalano ogniska, aby wskazać miejsce zrzutów dla aliantów.

W okresie powojennym przeprowadzono ekshumacje ofiar pochowanych na placu przed Domem pod Orłami. Te jednak, prowadzone w trudnych warunkach powojennych, mogły nie objąć wszystkich szczątków.

Ale to nie pierwsze groby na tym placu. Dom pod Orłami został wybudowany w latach 1912-1917 dla Banku Towarzystw Spółdzielczych. Znajdował się on tam, gdzie wcześniej było prosektorium i kaplica pogrzebowa Szpitala Dzieciątka Jezus, koło którego mieścił się cmentarz. Jest on upamiętniony przez zabytkowy obelisk, który przeniesiono w 1901 roku w związku z przeprowadzką szpitala do nowego budynku na ulicy Lindleya. Obecnie szpital nadal tam funkcjonuje, a obelisk jest umieszczony niedaleko – dokładnie przy ulicy Lindleya 12.

Respektowanie pamięci ofiar wymaga pełnego zaangażowania i godnego traktowania. Wszystkie działania podejmowane na terenie inwestycji – od badań archeologicznych po dalsze prace budowlane prowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich – muszą szanować dziedzictwo historyczne.

Teraz teren inwestycji zostanie poddany szczegółowym badaniom archeologicznym, aby określić skalę znaleziska. Są one niezbędne, aby uhonorować pamięć ofiar i kontynuować projekt.

Wynikające z tego odkrycie przypomina o tragicznych losach mieszkańców Warszawy w czasie II wojny światowej. Mimo upływu lat, stolica Polski nadal kryje wiele bolesnych sekretów z przeszłości.