Pies policyjny "Niko" i profilowanie DNA doprowadziły do aresztowania dwójki włamywaczy w Otwocku
W mieście Otwock, para przestępców specjalizujących się w włamaniach została skierowana na drogę do aresztu. Nietypową postać miało zatrzymanie jednego z nich, gdyż kluczową rolę odegrał tutaj służbowy pies „Niko”, dzięki któremu funkcjonariusze mogli dotrzeć bezpośrednio do jednej z osób zaangażowanych w czyny przestępne. Drugiego członka tej zbrodniczej pary udało się schwytać za sprawą wywiadowców z Otwocka. Na podstawie przeprowadzonego profilowania DNA, udało się powiązać tych złodziei z innymi incydentami włamaniowymi, które miały miejsce w tym samym obszarze. W najgorszym dla nich scenariuszu, mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności do 10 lat. Sprawa jest obecnie prowadzona pod ścisłym nadzorem Prokuratury Rejonowej Otwocka.
Policyjny pies służbowy jest jednym z nieocenionych narzędzi wykorzystywanych przez stróżów prawa do walki z przestępczością. Takim przykładem jest „Niko” służący w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku, który skutecznie doprowadził funkcjonariuszy do kobiety odpowiedzialnej za jedno z włamań. Zatrzymanie 40-letniej kobiety nastąpiło kilka godzin po dokonanym przez nią przestępstwie.
Jednym z innych skutecznych narzędzi wykorzystywanych przez policję do walki z przestępczością jest profilowanie DNA. Na miejsce każdego incydentu kryminalnego, funkcjonariusze są wysyłani aby zabezpieczyć dowody pozostawione przez przestępców, które mogą zawierać ślady daktyloskopijne, osmologiczne czy właśnie biologiczne, w tym materiał DNA. Wykorzystując te informacje, tworzona jest „Baza DNA”, która jest nieustannie aktualizowana o nowe wpisy. W tej konkretnej sprawie, materiał DNA pobrany od zatrzymanej kobiety został dopasowany do profilu znalezionego na miejscu innego włamania w Otwocku, co pozwoliło na powiązanie kobiety z kolejnym przestępstwem. W rezultacie, kobieta została obarczona dwoma zarzutami złamania prawa poprzez kradzież z włamaniem.
Niemniej jednak, sprawa ciągle nie była rozwiązana, gdyż partner kobiety wciąż był na wolności. Funkcjonariusze szybko zidentyfikowali drugiego złodzieja, 43-letniego mieszkańca powiatu otwockiego. Mimo że znali jego twarz, samo zatrzymanie było tylko kwestią czasu. Mężczyzna był także poszukiwany przez policję otwocką w związku z inną sprawą dotyczącą kierowania gróźb. Podczas patrolu ulicy Słowackiego w Otwocku, wywiadowcy zauważyli poszukiwanego 43-latka. Przestępca rozpoznał funkcjonariuszy i podjął próbę ucieczki, jednak po chwili zdał sobie sprawę z bezsensowności takiego działania i poddał się policji. W momencie aresztowania miał przy sobie niewielką ilość amfetaminy.
Gromadzone przez cały czas dowody pozwoliły na postawienie mężczyźnie zarzutów kradzieży z włamaniem, kierowania gróźb oraz posiadania środków odurzających. Prokuratura Rejonowa w Otwocku, mając na uwadze powagę czynów pary przestępców, wnioskowała do sądu o zastosowanie najbardziej restrykcyjnych środków zapobiegawczych. Sąd przychylił się do tego wniosku i skierował parę na trzymiesięczny pobyt w areszcie.