Pelargonie z pętli komunikacji miejskiej szukają nowych domów
Do naszej stolicy nadejdzie wkrótce atmosfera jesieni, a to oznacza zmianę na przystankach komunikacji miejskiej. Przed tym jak wrzosy i kapusty ozdobne przyozdobią te miejsca, pelargonie przeprowadzą się do nowych domów. Miłośnicy roślin są zapraszani przez Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) do adopcji tych kwitnących roślin.
Zgodnie z tradycją, ZOM w trakcie sezonowej metamorfozy dekoracji na przystankach autobusowych i tramwajowych oddaje mieszkańcom dobrane przez lata rośliny. Tym razem to pelargonie czekają na nowe miejsce zamieszkania, które pod odpowiednią opieką będą mogły kwitnąć również w kolejnym roku.
Rośliny są dostępne do adopcji już teraz i można je zabierać aż do niedzieli, 13 października. Miejscami, gdzie przeprowadza się akcję są pętle autobusowe Bródno-Podgrodzie, Esperanto, Szczęśliwice oraz tramwajowa P+R al. Krakowska na Okęciu. Wszyscy zainteresowani muszą samodzielnie przetransportować pelargonie z kwietników piętrowych. Przydatne mogą okazać się rękawiczki ogrodnicze, łopatki do wykopywania kwiatów oraz skrzynka lub torba do przewozu roślin.
Jesienne dekoracje na przystankach
Począwszy od następnego tygodnia, osiem pętli komunikacji miejskiej zostanie udekorowane nowymi roślinami. Ponad 2 tysiące kapust ozdobnych zapełni kwietniki na krańcowych przystankach Esperanto i P+R Al. Krakowska. Z kolei ponad 7 tysięcy wielobarwnych wrzosów, często w zestawieniu z 2 tysiącami starców popielnych, zwanych również mrozami, zostaną posadzone na pętlach Wilanów, Wiatraczna, Szczęśliwice, Nowe Bemowo, Żeranie FSO i Bródno-Podgrodzie.
ZOM nie zapomina także o wiosennym sezonie i planuje posadzić aż 24,5 tysiąca cebulek tulipanów tej jesieni. Kiedy nadejdzie wiosna, tulipany rozkwitną na trzech nowych lokalizacjach – pętlach Dworzec Centralny, Tarchomin Kościelny i Nowe Włochy.
Zieleń na przystankach
61 pętlach komunikacji miejskiej podlega pod opiekę Zarządu Oczyszczania Miasta. W celu udekorowania niektórych z nich, ZOM trzykrotnie w roku wymienia rośliny. W ramach eko-akcji organizowanej od kilku lat przy okazji zmiany kwiatów, mieszkańcy mają szansę zaadoptować odchodzące rośliny.
Poradnik na temat pelargonii zimujących
Przycinamy łodygi do 15-20 cm długości, usuwamy żółkłe liście oraz przekwitłe kwiaty. Najdłuższe korzenie skracamy tak, aby nie były zwinięte. Sadzimy rośliny zachowując minimum 15 cm odstępu między nimi i używamy dobrej jakości ziemi. Pelargonie powinny znaleźć miejsce w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy, garażu lub klatce schodowej. Optymalna temperatura to 5-10 st. C. Krótkotrwałe spadki poniżej 0 st. nie są groźne dla roślin. Podlewanie powinno być sporadyczne – ziemia może przeschnąć, ale ważne jest, aby nie wyschły łodygi – to one są najważniejszą częścią rośliny. Przy podniesieniu temperatury o 3-4 st. C w połowie stycznia zacznij podlewać kwiaty intensywniej. Nawóz wieloskładnikowy pobudzi rośliny do wzrostu. W marcu powinny pojawić się nowe pędy. Przycinając ich końcówki, zagęszczamy roślinę, co zaowocuje później większą ilością kwiatów. Około 15 maja, po zakończeniu nocnych przymrozków, wystawiamy pelargonie na zewnątrz. Cieszmy się i podziwiajmy swoje pelargonie.