Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Lasy Miejskie – Warszawa wzbogaca przestrzeń dla dzikich drapieżników

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Lasy Miejskie – Warszawa wzbogaca przestrzeń dla dzikich drapieżników

Od początku roku, Lasy Miejskie – Warszawa przyjęły do swojego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt ponad 1300 dzikich zwierząt. Mając na celu jeszcze skuteczniejszą opiekę nad podopiecznymi, leśnicy zdecydowali się na rozbudowę ośrodka o dodatkowe przestrzenie przeznaczone dla dzikich drapieżników. W tym celu wybudowane zostały specjalistyczne boksy z obszernymi wybiegami.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt działa pod egidą Lasy Miejskie – Warszawa już od ponad 15 lat i przez ten czas udzielił pomocy wielu stworzeniom. Ogółem, ośrodek zaopiekował się ponad 13 tysiącami zwierząt, wśród których najczęściej były to jeże, wiewiórki oraz nietoperze. Jednak nie brakowało również większych zwierząt takich jak lisy, borsuki czy wilki. To właśnie z myślą o nich powstała nowa woliera z wybiegiem, gdzie leśnicy będą mogli troszczyć się o potrzebujące pomocy drapieżniki.

Realizacja tej inwestycji pozwoliła na stworzenie dwóch monitorowanych boksów o łącznej powierzchni około 40 metrów kwadratowych. Każdy z boksów został wyposażony w specjalną śluzę, przez którą zwierzęta mogą przeniknąć na duży, ogrodzony wybieg. Podłoże z betonu posypane piaskiem zapobiegnie ewentualnym próbom podkopania, uniemożliwiając drapieżnikom ucieczkę.

W ramach tej samej inwestycji leśnicy zabezpieczyli teren ośrodka wysoką siatką, która ma na celu uniemożliwić większym zwierzętom, takim jak łosie, przeskoczenie ogrodzenia i ucieczkę. Dodatkowo, przy siatce zamontowane zostały metalowe zabezpieczenia przeznaczone do zapobiegania przekopaniu się zwierząt na drugą stronę.

Koszt całkowity tej rozbudowy wyniósł ponad milion złotych. Inwestycja ta była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które pokryło koszty na poziomie ponad 950 tysięcy złotych.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt jest miejscem, gdzie mieszkańcy stolicy mogą oddać dzikie ssaki potrzebujące pomocy. Wszystkie zwierzęta są rejestrowane, badane i leczone. Po udanej rehabilitacji mogą wrócić do naturalnego środowiska. Najmniejsze i najmłodsze z nich są trzymane w inkubatorach, a pozostałe znajdują opiekę w specjalnych strefach, umieszczonych na terenie ośrodka. Obecnie w ośrodku przebywa około 30 zwierząt.