Odznaczenie dla Wandy Traczyk-Stawskiej i otwarcie instalacji "Śmierć miasta" w Dzień Pamięci Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy
2 października nie jest jedynie datą upamiętniającą koniec Powstania Warszawskiego. To również Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Z tej okazji, w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców stolicy, minister kultury Hanna Wróblewska wręczyła medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” Wandzie Traczyk-Stawskiej, inicjatorce tego miejsca.
Traczyk-Stawska została odznaczona za swój znaczący wkład w pielęgnowanie pamięci o bohaterach z czasów powstania. Podczas uroczystości otwarto także specjalną ekspozycję zatytułowaną „Śmierć miasta”, dokumentującą masowe zniszczenia Warszawy i ofiary Powstania Warszawskiego.
Cmentarz Powstańców Warszawy to miejsce o szczególnym znaczeniu w kontekście pamięci narodowej. Został on założony w 1945 roku jako hołd dla setek tysięcy poległych powstańców i zamordowanych mieszkańców stolicy. Na terenie cmentarza znajduje się Izba Pamięci, która powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, kierowanego przez Wandę Traczyk-Stawską. Kamień węgielny pod budowę Izby został wmurowany w lipcu 2021 roku.
Uczestniczka Powstania Warszawskiego i żołnierz AK, Wanda Traczyk-Stawska, wyraziła swoją radość z faktu, iż dożyła chwili, kiedy młodzież pamięta o ważności nauki i pamięci o przeszłości. Zwróciła się do młodszych pokoleń, przekazując im misję pielęgnowania świadomości narodowej.
Pani Wanda jest jedną z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego. Poświęciła swój czas i wysiłek na dbanie o Cmentarz Powstańców Warszawy, dzięki czemu nie tylko zachował on swój historyczny charakter, ale również zyskał nowe miejsca upamiętniające bohaterów tamtych dni. Jej działalność edukacyjna, obejmująca organizowanie uroczystości rocznicowych oraz spotkań z młodzieżą, przyczyniała się do szerzenia wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
Hanna Wróblewska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreśliła znaczenie pamięci historycznej i roli Wandzie Traczyk-Stawskiej w jej przekazywaniu. Pochwaliła ją za działalność na rzecz zachowania pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego.
Podczas uroczystości odbył się koncert Raphaela Rogińskiego pod tytułem „Pochłonięta historia”, a także inauguracja instalacji „Śmierć miasta”. Przed II wojną światową, Warszawa miała prawie 1,3 miliona mieszkańców. W styczniu 1945 roku, po powstaniu, zaledwie 22 tysiące ludzi zamieszkiwało peryferia lewobrzeżnej części Warszawy, a kilkuset tzw. robinsonów ukrywało się w centrum. W wyniku działań wojennych stolica Polski straciła 700 tysięcy obywateli. Niemcy łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli planowe burzenie miasta po upadku powstania w 1944 roku.