Nowe buspasy na Ochocie związane z budową linii tramwajowej na ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Nowe buspasy na Ochocie związane z budową linii tramwajowej na ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Z początkiem nadchodzącego roku szkolnego, warszawska Ochota otrzyma nowe pasy dla autobusów. Te specjalne korytarze mają na celu ułatwić ruch autobusom miejskim podczas trwających prac przy budowie nowej linii tramwajowej na ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Pierwszy z planowanych buspasów ujawni swoje oblicze na ulicy Szczęśliwickiej już w czwartek, 5 sierpnia.

Budowa nowego szlaku tramwajowego to nie tylko tworzenie torów i stawianie przystanków. Kluczowym etapem jest uprzednie uregulowanie wszystkich podziemnych instalacji, które mogą kolidować z nowymi torami. Ponadto, w przypadku trasy prowadzącej do stacji Warszawa Zachodnia, konieczne jest wybudowanie tunelu. Te zadania powodują znaczące utrudnienia w ruchu drogowym. Prace na ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczęły się już w czerwcu, a od sierpnia, fragment tej ulicy między Szczęśliwicką a parkiem Pięciu Sióstr został zwężony.

Aby zmniejszyć te trudności dla komunikacji miejskiej w tym rejonie, wykonawca został zobligowany do zaprojektowania buspasów.

Począwszy od środy, 4 września, o godzinie 22:00, aż do czwartku, 5 września, o godzinie 8:00, pracownicy budujący tramwaj będą tworzyć buspas na ulicy Szczęśliwickiej, między Opaczewską a Kopińską. Będzie on ułatwiał ruch autobusów linii 184 jadących od pętli Szczęśliwice w stronę ulicy Sokołowskiego „Grzymały”, a następnie do Dworca Zachodniego. Te same korzyści uzyskają autobusy linii 154 i 172, które skręcają z Bitwy Warszawskiej w Szczęśliwicką jadąc w stronę dworca.

Stworzenie tego buspasa wiąże się z koniecznością usunięcia azyli na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniach z ulicami Dobosza i Częstochowską. W zamian za to, na tych dwóch skrzyżowaniach oraz przy Rokosowskiej pojawią się progi zwalniające. Zabroniony będzie postój na odcinku od ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. do Częstochowskiej – zarówno na drodze jak i wyznaczonych miejscach parkingowych. Ten sam zakaz będzie obowiązywał na jezdni w kierunku ulicy Dickensa przed skrzyżowaniem z ulicą Dobosza.

Nowy buspas na ulicy Sokołowskiego “Grzymały” połączy się z ciągiem ulic, gdzie już funkcjonują wyznaczone pasy dla Warszawskiego Transportu Publicznego i innych dopuszczonych pojazdów. Chodzi o około 9 kilometrów pasa, który prowadzi od Ronda Wiatraczna aż do Alej Jerozolimskich, z krótkimi przerwami spowodowanymi remontem wiaduktów Trasy Łazienkowskiej i zmianami w organizacji ruchu. Odcinek na ulicy Sokołowskiego „Grzymały” został stworzony przez kolejarzy w związku z robotami budowlanymi przy tunelu Dworca Zachodniego. Prace te zakończyły się pod koniec sierpnia, wszystkie części tunelu są teraz przejezdne i buspas będzie teraz służył przede wszystkim podczas budowy linii tramwajowej na Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dzięki niemu autobusy wielu linii będą mogły sprawnie przemieszczać się między dwoma brzegami Wisły, łącząc odległe dzielnice Warszawy.

W trakcie kolejnych etapów budowy, wraz ze zmianami w organizacji ruchu, planowane są kolejne udogodnienia dla komunikacji miejskiej.

Nowa trasa tramwajowa, biegnąca wzdłuż ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., będzie miała ponad 1,5 kilometra. Jedną trzecią tej trasy stanowić będzie tunel – to pierwsza tego typu konstrukcja w stolicy. Aż 900 metrów torów zostanie pokrytych „zielonym” rozchodnikiem. Czas przejazdu z Grójeckiej do Dworca Zachodniego wyniesie zaledwie pięć minut, a z Metra Politechnika – kwadrans. Szacuje się, że z nowej trasy skorzysta rocznie ponad milion pasażerów. Po wybudowaniu wszystkich odcinków tramwaju do Wilanowa, mieszkańcy Woli i Bemowa również zyskają wygodne połączenie z drugim co do wielkości dworcem w Warszawie.

Umowa na budowę trasy została podpisana w lutym 2024 roku. Planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na rok 2026. Całkowita wartość projektu wynosi 363 mln zł brutto. Tramwaje Warszawskie uruchomiły punkt informacyjny budowy na terenie dawnej bazy MPT przy Bitwy Warszawskiej 1920 r. – wejście przy przystanku autobusowym Szczęśliwicka 01 (w kierunku Grójeckiej). Punkt będzie otwarty w godzinach 13:00-18:00, od poniedziałku do piątku.