Niezastąpione porady dla mieszkańców Warszawy jak poradzić sobie z przedświątecznymi odpadami
Grudzień, miesiąc pełen świątecznej atmosfery, to wyjątkowy czas dla mieszkańców Warszawy. To okres intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, które często wiążą się z generalnym sprzątaniem domu. Planowanie tego, co zrobić z odpadami powstałymi podczas takiej akcji jest niezwykle istotne. W grę wchodzą różnorodne przedmioty, takie jak meble, odzież czy ozdoby choinkowe, które trzeba odpowiednio zagospodarować.
W przypadku mebli lub elementów armatury istnieje kilka możliwości ich utylizacji. Można je oddać bezpłatnie do jednego z czterech Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w mieście. To miejsca przystosowane również do zbierania elektrośmieci, takich jak pralki czy lodówki. Alternatywą jest przekazanie ich do punktu ElektroEko, bądź skorzystanie z opcji bezpłatnego odbioru bezpośrednio z domu.
Jest również możliwość zamówienia kontenera lub specjalnego worka na takie przedmioty jak meble, dywany, materace, rowery czy wózki dziecięce. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy firma oferująca taką usługę posiada odpowiednie zezwolenie na wywóz i utylizację tych odpadów.
Zimowy sezon to czas zmiany opon dla właścicieli samochodów. Jeśli są one już zużyte, można je zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym – pod warunkiem, że oferuje on tę usługę. Istnieje też możliwość bezpłatnego przekazania starych opon do PSZOK-u.
Od nowego roku wprowadzane są zmiany dotyczące odzieży i tekstyliów, które nie będą mogły być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Tego typu odpady będzie trzeba oddawać w dedykowane miejsca. Warto już teraz przyzwyczajać się do tego obowiązku i umieszczać niepotrzebne ubrania w specjalnych pojemnikach na odzież rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej lub oddać je do PSZOK-u.
Przy okazji świątecznych porządków często dochodzi do wymiany zniszczonych lub zużytych ozdób choinkowych. Zasady ich segregacji mogą nie być oczywiste. Potłuczone szklane bombki powinny trafić do śmieci zmieszanych. Natomiast charakterystyczne złote i srebrne łańcuchy choinkowe oraz plastikowe bombki można wrzucić do kosza na tworzywa sztuczne. Papier prezentowy, zazwyczaj lakierowany lub specjalnie usztywniany, nie nadaje się do recyklingu i powinien być umieszczony w odpadach zmieszanych, podobnie jak wszelkiego rodzaju świecy, niezależnie od ich opakowania.
Najgorszą opcją jest pozostawienie odpadów w przestrzeni publicznej. Takie działanie niszczy estetykę miejsc publicznych, a co gorsza, może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Zarząd Oczyszczania Miasta wspólnie ze Strażą Miejską codziennie monitoruje miasto pod kątem czystości. Mieszkańcy również mogą zgłosić zaobserwowane zanieczyszczenia do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skąd informacja o problemie trafi do zarządcy danego terenu.