Narzędzie chirurga to nie tylko skalpel – Pincety i jej rodzaje

Narzędzie chirurga to nie tylko skalpel – Pincety i jej rodzaje

Skalpel jednorazowy i nici chirurgiczne nie bez powodu utożsamiane są z pracą każdego chirurga. Stanowią podstawowy element wyposażenia bloku operacyjnego, tym samym przeprowadzenie zaplanowanego zabiegu nie byłoby bez nich możliwe. Czy wiedzieliście jednak, że chirurdzy korzystają także z pincety? To proste narzędzie zostało stworzone z myślą o podtrzymaniu tkanki w trakcie jej zszywania. Sprawdźcie, kiedy najczęściej używane są pincety chirurgiczne oraz jakie modele możemy wyróżnić.

Pinceta chirurgiczna – czym jest i do czego służy?

Narzędzia chirurgiczne wykorzystywane każdego dnia na bloku operacyjnym zostały stworzone ze względu na komfort wszystkich specjalistów. Mają bowiem za zadanie ułatwić przeprowadzenie procedury, uwzględniając przy tym miejsce zabiegu oraz rodzaj operowanej tkanki. Pinceta chirurgiczna jest jednym z najczęściej używanych akcesoriów wielorazowego użytku, która umożliwia podtrzymanie tkanki za pomocą ostro zakończonych ząbków. To na pozór proste narzędzie chirurgiczne znalazło szerokie zastosowanie w branży medycznej, a wszystko za sprawą doskonale opracowanego kształtu. Profesjonalna pinceta chirurga pozwala zachować higienę na najwyższym poziomie, gdyż nie istnieje konieczność dotykania tkanki bezpośrednio palcami. Jako że jest bardzo precyzyjnym narzędziem, niekiedy służy też do podtrzymania materiału opatrunkowego lub wyjmowania ciał obcych. Aby jednak mogła spełnić swoją podstawową funkcję, powinna zostać dobrana względem potrzeb specjalisty oraz charakteru zabiegu. W hurtowniach medycznych online obecnie możemy znaleźć różne modele pincet dla chirurgów, które różnią się nie tylko ceną czy materiałem wykonania, lecz także kształtem i przeznaczeniem. Poniżej znajdziecie klasyczne modele pincet, które specjaliści wykorzystują w codziennej pracy.

Pincety chirurgiczne – rodzaje

Pinceta chirurgiczna najczęściej jest narzędziem wielorazowym, wyprodukowanym ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wykorzystywane każdego dnia narzędzia mogą posłużyć specjaliście przez długi czas. My jednak pragniemy zwrócić szczególną uwagę na główne rodzaje pincet chirurgicznych, które należy dobrać zgodnie z potrzebami. Oto one!

  • Pinceta anatomiczna – dostępna jest w wersji prostej i zagiętej. Najczęściej stosowana jest do trzymania wrażliwej tkanki, która jest podatna na uszkodzenie. Skorzystaj z oferty hurtowni Mercant i zamów pincety – https://mercant.pl/chirurgia-ogolna-pinceta-a-180-anatomiczna-f-import,c97,p230,pl.html
  • Pinceta chirurgiczna z ząbkami – zapewnia świetną chwytność. W zależności od rodzaju tkanki należy dobrać pincetę z odpowiednią ilością ząbków.
  • Pinceta mikrochirurgiczna – posiada okrągły uchwyt i nacięcia krzyżowe. Stosowana jest w trakcie zabiegów, które wymagają wysokiej precyzji.
  • Pinceta do odłamków – została wyposażona w szpiczaste końcówki, dzięki czemu umożliwia precyzyjny ruch i szybkie usunięcie ciała obcego.

W pracy chirurga liczy się dbałość o każdy szczegół! Wskazane przez nas modele pincet nie są oczywiście jedynymi, jakie na co dzień wykorzystują chirurdzy. Możemy bowiem wyróżnić także specjalne pincety, w tym pincety okulistyczne Semkem oraz pincety do opon mózgowych Waugh.

Pinceta jednorazowa a wielorazowa – co wybrać?

Wraz z rozwojem medycyny na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, przez co specjaliści nie mogą narzekać na dostęp do wysokiej jakości narzędzi chirurgicznych. Niemniej jednak warto też wspomnieć, iż w hurtowniach zaopatrzenia medycznego znajdziemy pincety jednorazowe oraz pincety wielorazowe. Pojawia się zatem pytanie – Które rozwiązanie wybrać? Choć akcesoria chirurgiczne jednorazowego użytku wydają się być lepszym rozwiązaniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę konieczność późniejszej dezynfekcji i sterylizacji, pincety chirurgiczne wielorazowe zostały wyprodukowane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Co za tym idzie, nie będziecie musieli martwić się o ich żywotność. Oczywiście przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy nie posiada śladów korozji, wgnieceń lub uszkodzeń mechanicznych. Jest to standardowa procedura, której nie można pominąć!