Międzynarodowa walka z dezinformacją – podpisanie deklaracji współpracy w Warszawie

Międzynarodowa walka z dezinformacją – podpisanie deklaracji współpracy w Warszawie

Środa na Zamku Królewskim w Warszawie upłynęła pod znakiem walki z dezinformacją i propagandą, które są rażącym problemem we współczesnym świecie. Właśnie tam została podpisana deklaracja o współpracy pomiędzy narodowymi agencjami nadawców, co podkreślił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Maciej Świrski. Znaczenie tego wydarzenia podsumował słowami: „Nasza misja jest bardzo ważna. Chodzi o to, aby nasze społeczeństwa były chronione przed dezinformacją i rosyjską propagandą”.

Podczas trwającej na Zamku Królewskim konferencji pt. „Anti-Disinformation Warsaw Summit”, zorganizowanej przez KRRiT, przewodniczący Maciej Świrski skierował uwagę na Rosję jako agresora, który szerzy propagandę ukrywaną za hasłem pokoju. „Jest to paradoks nie tylko mediany, ale również w polityce międzynarodowej” – dodał, zwracając uwagę na wpływ tej sytuacji na społeczności. Według Świrskiego, sprawa ta nie jest problemem tylko dla mediów, ale także dla władz, dzieląc społeczeństwa.

Podczas konferencji, w trakcie której zainaugurowano współpracę w walce z dezinformacją, podpisana została wspólna deklaracja. Dokument ten jest efektem porozumienia między regulatorami z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rumunii. „To jest deklaracja zawarta dzisiaj w Warszawie pomiędzy regulatorami Europy Środkowo-Wschodniej” – wyjaśnił szef KRRiT.

Deklaracja, podpisana bez ograniczeń czasowych i obowiązująca od dnia jej podpisania, stanowi ważny krok w walce z dezinformacją. Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, podpisał ją w imieniu Polski.