Kontrole na warszawskich drogach: wzrost liczby taksówek i walka z nielegalnym przewozem osób

Kontrole na warszawskich drogach: wzrost liczby taksówek i walka z nielegalnym przewozem osób

Na ulicach polskiej stolicy, Warszawy, co roku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w przewożeniu osób. Główną rolą rzecznika praw obywatelskich miasta Warszawy współpracującego z lokalnymi służbami jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom korzystającym z tych usług poprzez regulacje i kontrole.

W 2024 r., liczba taksówek na terenie Warszawy wynosiła blisko 59 tys., co stanowiło wzrost o ponad 18 tys. w porównaniu z rokiem 2023, co stanowi ponad połowę więcej niż w 2022 r. i niemalże 39 tys. więcej niż w 2021 r. Dzięki regularnym kontrolom, coraz więcej osób usiłuje zdobyć odpowiednie dokumenty pozwalające na legalne świadczenie usług transportowych, a tym samym zmniejsza się liczba nielegalnych przewoźników.

Współdziałanie zorganizowanej grupy funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zaowocowało regularnymi i skrupulatnymi kontrolami przeprowadzanymi na szeroką skalę. Kontrole te skupiały się na sprawdzeniu legalności działalności firm przewozowych, zarówno taksówkowych jak i prywatnych, a także przestrzegania przez nie norm prawnych.

W ciągu roku przeprowadzono 2 334 czynności sprawdzających, które wykazały nieprawidłowości w 666 przypadkach. Do najczęściej występujących naruszeń należały takie sytuacje jak: brak licencji na transport drogowy osób u 75 kierowców, brak wypisu z licencji podczas kontroli u 213 kierowców, brak badań lekarskich i psychologicznych u 30 kierowców, naruszenie przepisów prawa miejscowego przez 226 kierowców, brak uprawnień do kierowania pojazdem u 54 kierowców oraz jazda po spożyciu środków odurzających lub alkoholu u 11 kierowców. Ponadto Straż Graniczna zatrzymała 52 kierowców za nielegalny pobyt w kraju.

Przed wejściem do taksówki, pasażer powinien upewnić się, czy na dachu znajduje się widoczna lampa z napisem „TAXI” – obowiązkowa dla wszystkich licencjonowanych taksówek. Wewnątrz pojazdu powinien być umieszczony identyfikator z hologramem oraz zdjęciem kierowcy. Należy także sprawdzić, czy po wykonaniu usługi przewoźnik wydaje paragon fiskalny z wskazanym numerem bocznym i rejestracyjnym taksówki. Paragon ten jest kluczowy dla ewentualnych roszczeń wynikających z nieprawidłowości w świadczeniu usług. Jeżeli pasażer podejrzewa, że usługa nie została wykonana prawidłowo, może zgłosić to do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.