Kiedy sztuka i miasto idą w parze – najbardziej artystyczne europejskie miejsca

Kiedy sztuka i miasto idą w parze – najbardziej artystyczne europejskie miejsca

Europa słynie z niezliczonych miast, które zasługują na miano prawdziwych oaz sztuki. Są to miejsca, które swoim unikalnym klimatem, znaczącymi dziełami architektonicznymi i otwartością na środowisko artystyczne przyciągają twórców z różnych zakątków globu. Analitycy z niemieckiej firmy PosterXXL, specjalizującej się w produkcji plakatów, albumów i innych form odbitek, postanowili określić, które z nich są szczególnie atrakcyjne dla artystów, entuzjastów sztuki oraz studentów szkół artystycznych.

Ranking został stworzony na podstawie solidnej analizy danych w pięciu kategoriach mających wpływ na artystyczne oblicze danego miasta. Badano liczbę galerii sztuki, obecność budynków zaprojektowanych przez prominentnych architektów, ilość szkół artystycznych, festiwale dedykowane sztuce oraz liczba współczesnych artystów pochodzących z tych miejsc.

W wyniku przeprowadzonej analizy powstał zestawienie 25 najbardziej artystycznych miast Europy. Na czołowych pozycjach uplasowały się Londyn, Amsterdam oraz Rzym. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Edynburg, Oslo, Berlin, Mediolan, Helsinki, Lyon i – ku zaskoczeniu wielu – Paryż, lecz dopiero na dziesiątym miejscu.

Na przedostatnim miejscu rankingu (24.) uplasowała się jedyna polska reprezentantka – Warszawa. Co jest ciekawe, nasza stolica pokonała Barcelonę, która powszechnie uważana jest za przykład miejsca tętniącego sztuką i twórcami.

Zdumiewa natomiast brak Krakowa w zestawieniu, który od lat uznawany jest za serce polskiego życia artystycznego. Warszawa jest bezpośrednio wyprzedzana przez Wiedeń, Monachium i Sztokholm. Powyżej nich w rankingu znalazły się natomiast takie metropolie jak Praga (19. miejsce) czy Budapeszt (15. miejsce).