Fałszywe ogłoszenia wynajmu samochodów: oszuści zatrzymani przez warszawską policję

Fałszywe ogłoszenia wynajmu samochodów: oszuści zatrzymani przez warszawską policję

Policjanci z wydziału operacyjno-rozpoznawczego w Warszawie rozpracowali i rozwiązali grupę przestępczą, która prowadziła oszustwa związane z długoterminowym wynajmem sportowych, luksusowych pojazdów. Ofiarami przestępstw padli głównie obywatele zagraniczni, przede wszystkim z Belgii i Francji, którzy nawiązali kontakt z oszustami za pośrednictwem ogłoszeń na internetowych portalach.

Pokrzywdzeni klienci, po negocjacjach i podpisaniu umowy najmu, wpłacili duże kwoty tytułem kaucji i opłaty za pierwszy miesiąc wynajmu, by później odkryć, że promowany samochód zniknął. Również mężczyźni odpowiedzialni za transakcję byli już nieobecni. Każdy przypadek był kierowany na ten sam scenariusz: pokrzywdzenie jak najwięcej osób poprzez wynajem tego samego pojazdu wielokrotnie. Kiedy dany model samochodu stał się zbyt popularny w internecie, oszuści zamieniali go na inny równie atrakcyjny i drogi model.

W ciągu krótkiego czasu, funkcjonariusze policji zatrzymali pięć osób związanych z tym przestępczym procederem, w tym inicjatora i koordynatora całego przedsięwzięcia. Według informacji podanych przez policję, niektórzy z zatrzymanych znali się jeszcze z czasów odsiadywania wyroków za inne przestępstwa w zakładach karnych. Dodatkowe osoby zostały rekrutowane w sposób „koleżeński”. Policja ustaliła, że straty jednego obywatela Belgii wyniosły prawie 30 tysięcy złotych, a próbowano także oszukać obywatela Francji na ponad 33 tysiące złotych. Jak wykazało śledztwo, liczba pokrzywdzonych jest jednak znacznie większa.

Zatrzymanym mężczyznom postawiono już zarzuty, między innymi posługiwania się fałszywymi dokumentami oraz próby oszustwa. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do ośmiu lat więzienia.