Ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki od lat jest jednym z symboli Warszawy. Wiele osób uważa, że budowala jest symbolem dominacji ZSRR nad Polską. Budynek czasami bywa nazywany „snem pijanego cukiernika”.
Z drugiej strony bez niego trudno sobie wyobrazić panoramę stolicy…
Co warto wiedzieć o Pałacu Kultury i Nauki?
PKiN znajduje się przy placu Defilad 1. Budynek ma 43 piętra. W jego wnętrzu możemy znaleźć między innymi muzeum, basen, uczelnię wywyższą, kina, teatry, punkty gastronomiczne. W Pałacu Kultury i Nauki mieszkają sokoły wędrowne. Te majestatyczne ptaki możemy podglądać w Internecie. A to wszystko dzięki zamontowywanym kamerom, które całodobowo monitorują życie tych zwierząt. Sokoły to nie jedyni stali mieszkańcy Pałacu Kultury. W gmachu od 2015 roku znajduje się pasieka. W Pałacu mieszkają też koty. O ich pożywienie dba administracja budynku.
Nie możemy zapomnieć o odrobinie historii. Budowa Pałacu Kultury rozpoczęła się 1 maja 1952 roku i trwała trzy lata. Do użytku PKiN oddano 21 lipca 1955 roku. Głównym architektem był Lew Rudniew. Radziecki architekt objechał wiele polskich miast, szukał inspiracji w polskiej architekturze. Innym oczywistym źródłem inspiracji jest „7 sióstr”. Jest to grupa 7 wieżowców z Moskwy. Budynki zostały stworzone w duchu socrealizmu. W trakcie prac budowlanych straciło życie 16 osób.
PKiN ma 237 metrów wysokości i w momencie oddania budynku do użytku był drugim najwyższym budynkiem w Europie. Część użytkowa budynku to aż 123 tysiące metrów kwadratowych. Natomiast kubatura budynku 817 metrów kwadratowych. Pałac Kultury i Nauki znajduje się w rejestrze zabytków od 2007 roku.
źródło: https://www.targowek24.pl/ – informacje z Targówka