Cena ogrzewania rośnie? Wskazana termomodernizacja!

Cena ogrzewania rośnie? Wskazana termomodernizacja!

Ceny węgla, gazu i innych surowców służących do zapewnienia optymalnej temperatury w naszych domach z miesiąca na miesiąc drożeją. Różnica w stosunku do cen zeszłorocznych jest tak duża, że coraz częściej zastanawiamy się co zrobić, by jak najszybciej ograniczyć koszt ogrzewania. Jeśli obniżenie temperatury nie wchodzi w grę, to warto poważnie pomyśleć nad termomodernizacją naszego domu. Dlaczego powinniśmy przeprowadzić ten proces jak najszybciej? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Dlaczego warto ocieplić dom?

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez okna, dach i ściany zewnętrzne. O ile wymiana okien jest czasem bardzo problematyczna, to decyzja o wykonaniu ocieplenia budynku nie powinna być trudna do podjęcia. Ocieplenie ze styropianu lub wełny poprawi mikroklimat w domu i spowoduje automatyczne obniżenie rachunków za gaz, węgiel lub prąd. Pomimo że generuje dość duży koszt początkowy, to już od pierwszego miesiąca zimowego zauważymy ogromne oszczędności, które w przypadku domów do tej pory nieocieplonych mogą sięgnąć nawet 70% w skali roku. To bardzo duża zmiana sprawiająca, że ocieplenia budynków są teraz wykonywane coraz częściej na domach do tej pory nieocieplonych.

Musimy pamiętać, że ceny ogrzewania najprawdopodobniej będą ciągle rosły i jeśli nie zdecydujemy się na termomodernizację budynku, to kolejne lata przyniosą jeszcze wyższe rachunki za ogrzewanie. Ostatecznie i tak będziemy musieli zdecydować się na ocieplenie, dlatego lepiej przeprowadzić ten proces teraz, gdy ceny materiałów są niższe.

Co jeszcze zrobić, by płacić za ogrzewanie mniej?

Jeśli podczas docieplania budynków użyjemy odpowiednich materiałów, to koszt ogrzewania powinien zostać mocno zredukowany. Co jednak możemy zrobić jeszcze, by płacić za centralne ogrzewanie jeszcze mniej? Bez wątpienia warto zainwestować w wentylację mechaniczną. Rozwiązanie grawitacyjne nie dość, że bardzo często nie spełnia swojej funkcji, to jeszcze naraża nas na ogromne straty ciepła, ponieważ kanałami wentylacyjnymi ucieka ogrzane powietrze, które zastępowane jest powietrzem zimnym. To wpływa na obniżenie temperatury i zwiększoną aktywność pieca w naszym domu. Rekuperacja umożliwia dostęp świeżego powietrza, które przed dostaniem się do domu zostanie ogrzane do optymalnej temperatury.

Chcąc obniżyć rachunki, powinniśmy zastanowić się jeszcze nad:

  • wymianę stolarki otworowej,
  • obniżenie temperatury o 1-2 stopnie,
  • montażem sterowania pogodowego.

Wszystko to sprawi, że cena za ogrzewanie domu w sezonie zimowym zostanie obniżona, a my będziemy mogli się cieszyć przyjaznym mikroklimatem i bardzo wysoką temperaturą w każdym pomieszczeniu.

Przygotowano przy współpracy z Rope Expert. Specjalistami w kwestii ociepleń i dociepleń budynków każdego typu.