80. rocznica Powstania Warszawskiego: Bogate obchody i zaplanowane uroczystości

80. rocznica Powstania Warszawskiego: Bogate obchody i zaplanowane uroczystości

W nadchodzącym tygodniu będziemy świadkami znaczącego wydarzenia, a mianowicie głównych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Tegoroczna rocznica jest niezwykła, gdyż przypada na okrągłe 80 lat od czasu powstania w stolicy Polski. Hasło, które będzie symbolizować te obchody brzmi „W jak wolność”, co oddaje główną dążność warszawiaków walczących w tamtym czasie.

Zbliżająca się rocznica, która oznacza 80 lat od Powstania Warszawskiego, ma dla nas ogromne znaczenie. To okazja dla wszystkich, aby wziąć udział w uroczystościach – zarówno dla tych, którzy wtedy walczyli jak i mieszkańców Warszawy czy gości miasta. Jak zawsze spotkamy się przy pomnikach czy tablicach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim czy Cmentarzu Powstańców na Woli. Ale szczególnie cieszy mnie fakt, że po kilku latach przerwy będziemy mogli złożyć hołd bohaterom 1944 roku w niezwykłym miejscu: w parku Akcji „Burza” na odnowionym Kopcu Powstania Warszawskiego. Ten park, pełen zieleni, jest dowodem na historię i patriotyzm – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Janusz Komorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wskazywał na ogromne znaczenie Powstania Warszawskiego w historii Polski. Wspominał, że było to nie tylko największe wydarzenie bojowe w Polsce, ale na całym świecie. Polska stanęła do walki o swoją wolność, nie tylko o Warszawę, ale o całą Polskę. Mówiąc o tym wydarzeniu podkreślał jak ważne jest przekazanie tej wiedzy młodszemu pokoleniu.

Bogdan Bartnikowski, skarbnik Związku Powstańców Warszawskich, z kolei wspominał czasy Powstania Warszawskiego. To były wielkie chwile dla warszawiaków, których czekaliśmy z coraz większym niepokojem. Nastroje wszechobecne wśród młodzieży warszawskiej były coraz bardziej wspaniałe, bo pragnęliśmy odzyskać wolność samodzielnie. Dlatego postanowiliśmy podjąć tę nierówną walkę. Przeżyliśmy chwile radości i załamania, ale za każdym razem wracała radość. Wciąż są młodzi ludzie, którzy czekają na nasze opowieści i w miarę swoich możliwości stara się nam pomagać. Są cały czas z nami, co jest dla nas niezmiernie cenne. Dzięki temu możemy być pewni, że pamięć o tym wspaniałym zrywie nie zniknie.

Powstańczyni warszawska Halina Strzelecka wyraziła swoje podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że 1 sierpnia jest dzisiaj dniem pamięci. Do tej daty odniósł się również Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy. 1 sierpnia to data o szczególnym znaczeniu w historii naszego miasta. Dzięki pracy wielu historyków, społeczników, polityków samorządowych a w szczególności powstańców warszawskich ta data zyskuje wymiar nie tylko ogólnowarszawski, ale też ogólnopolski – mówił Sławomir Potapowicz.