Warszawa wprowadza innowacyjne rozwiązanie w walce z menopauzą: ankietę w przychodniach

Warszawa wprowadza innowacyjne rozwiązanie w walce z menopauzą: ankietę w przychodniach

Trudności z koncentracją, spadek nastroju czy zmęczenie są często mylone z przejawami „przesilenia wiosennego”. Tymczasem mogą to być symptomy czegoś znacznie poważniejszego – przekwitania. Warszawa podejmuje kroki, aby pomóc kobietom w diagnozowaniu i leczeniu menopauzy. W miejskich placówkach medycznych zostanie udostępnione specjalne narzędzie – ankieta dla pacjentek i ich lekarzy.

Miasto stawia na wsparcie kobiet na każdym etapie ich życia za pomocą programu „Warszawa dla kobiet”. Działają tu najróżniejsze instytucje, takie jak pierwsza samorządowa placówka oferująca pełną refundację treatmentów in vitro czy Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Te miejsca dostarczają kompleksowej opieki – od diagnozy po kontrolne wizyty u specjalistów – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W Polsce wiele osób nie zdaje sobie sprawy z definicji menopauzy – według badań, aż 93% Polek ma problem z jej prawidłowym określeniem. Menopauza, czyli ostatnia miesiączka po której przez rok nie występuje kolejne krwawienie, zazwyczaj pojawia się u kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Jednak symptomy mogą występować nawet 5-10 lat wcześniej.

Warszawa stara się zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat menopauzy i ochrony płodności kobiet. W ponad 120 miejskich przychodniach i szpitalach zostanie udostępniony kwestionariusz do diagnostyki i leczenia menopauzy – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. Ankieta została opracowana przez międzynarodowy team ekspertów.

Kwestionariusz do diagnostyki i leczenia objawów menopauzy jest wynikiem międzynarodowej współpracy kobiet specjalizujących się w tym obszarze medycyny. W ciągu kilku minut pacjentka może odpowiedzieć na 20 pytań dotyczących najczęściej występujących objawów w okresie okołomenopauzalnym. Druga część ankiety jest przeznaczona dla lekarza i zawiera sugestie dotyczące ewentualnej hormonalnej terapii menopauzy.