Trzy dekady podziemnej podróży – obchody 30-lecia warszawskiego metra

Pierwsza linia metra w polskiej stolicy została otwarta dla publiczności dokładnie 30 lat temu. Z tej okazji, Warszawskie Metro planuje uroczystości związane z tym jubileuszem. Wszystkich pasażerów zaprasza na wspólne świętowanie, które odbędzie się w nadchodzący poniedziałek, 7 kwietnia.
Pierwsze dwa składy metra wyruszyły ze stacji Wilanowska 7 kwietnia 1995 roku, co miało miejsce dziesięć lat po rozpoczęciu budowy, która rozpoczęła się 15 kwietnia w 1985 roku. Pierwsza linia miała długość 11 km i składała się z 11 stacji, od Kabat do Politechniki. Pociągi te składały się z trzech wagonów rosyjskiej produkcji z serii 81. Dzisiaj pasażerowie mają do dyspozycji 39 stacji na trasie o łącznej długości prawie 40 km, a pociągi są wyposażone w nowoczesne wagony z serii Inspiro, produkowane przez koncern Alstom i Skoda Varsovia.
„Inwestujemy konsekwentnie w rozwój transportu szynowego w naszej stolicy – budujemy kolejne stacje metra na linii M2 i projektujemy nowe trasy poziemnej kolei. Na te cele skutecznie pozyskujemy środki europejskie, ale również wykorzystujemy budżet miejski. Działania te są doceniane przez podróżnych – już teraz prawie 60% mieszkańców Warszawy korzysta z transportu zbiorowego w codziennych podróżach i co nas bardzo cieszy – aż 94% ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy. Tylko w ubiegłym roku z warszawskiego metra skorzystało niemal 200 milionów pasażerów” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
W latach 2019-2023, podczas poprzedniej kadencji prezydenckiej, powstało 11 nowych stacji na linii M2. Aktualnie pasażerowie mogą korzystać z 39 stacji, a długość tras to prawie 40 km. W planach jest budowa kolejnych trzech stacji na linii M2. Zgodnie z masterplanem komunikacyjnym dla Warszawy do 2050 roku, w mieście powstaną trzy nowe linie metra. Dzięki temu, 17 z 18 dzielnic będzie miało dostęp do metra, a ponad połowa mieszkańców stolicy będzie mieszkać w odległości krótszej niż 15 minut piechotą od najbliższej stacji metra.
Ale metro to nie tylko nowoczesne linie i pociągi, ale przede wszystkim ludzie – tysiące kobiet i mężczyzn, którzy pracowali i nadal pracują przy budowie kolejnych stacji, a także obsługują pociągi, nadzorują ruch oraz zajmują się konserwacją i naprawami. Prezydent stolicy podziękował im za ich ważną i niezbędną pracę na co dzień.
Z okazji trzydziestolecia metra, Warszawskie Metro przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców Warszawy. W poniedziałek, 7 kwietnia, od wczesnych godzin porannych na stacji Świętokrzyska w rejonie galerii multimedialnej pasażerowie będą witani słodkim upominkiem z logo metra. Na trzech ścianach galerii będzie wyświetlana oś czasu z historią warszawskiego metra.
O godzinie 15:00 na antresoli stacji Wilanowska (głowica południowa, ściana wschodnia) odbędzie się uroczyste odsłonięcie jubileuszowej mozaiki. To właśnie na tej stacji w 1995 roku miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej linii metra w Warszawie.
W ramach Akademii Sztuk Podziemnych na antresoli galerii Wilanowska zostanie zaprezentowana wystawa z okazji 30. rocznicy uruchomienia przewozów pasażerskich metrem w Warszawie. Historia metra będzie również przedstawiona na ogrodzeniach Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty. Na monitorach w pociągach i na stacjach metra, a także na wybranych ekranach digitalowych w Śródmieściu wyświetlane będzie jubileuszowe logo Warszawskiego Metra.