Polska ponownie na czele prezydencji UE: Kluczowa rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa

Polska ponownie na czele prezydencji UE: Kluczowa rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa

Początek nowego roku 2025 przyniósł ze sobą drugie przejęcie przez Polskę funkcji Prezydentem Rady Unii Europejskiej. W świetle licznych wyzwań, z jakimi zmagamy się współcześnie jako społeczność europejska, kwestia bezpieczeństwa w różnych obszarach stała się głównym filarem polskiej prezydencji. Bez wątpienia, to właśnie Policja odgrywa integralną rolę w realizacji tego zadania. Znaczenie utrzymania porządku i spokoju podczas wszystkich planowanych wydarzeń nie da się przecenić, a stołeczni policjanci mają przed sobą wiele trudnych zadań.

Wykorzystanie możliwości naszego kraju jako gospodarza wielu spotkań międzynarodowych to dla Policji duże wyzwanie. Spotkania te, ze względu na swoje znaczenie, odbywają się w Warszawie, a do czerwca odbędzie się ich około 200. Szacuje się, że weźmie w nich udział prawie 40 tysięcy osób, w tym liderzy i ministrowie państw członkowskich UE. Tak duża skala wydarzeń sprawia, że Policja, będąca jednym z organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo prezydencji, stoi przed nie lada zadaniem.

Policja w Warszawie ma na swoich barkach ogromną odpowiedzialność związana z zabezpieczaniem spotkań z udziałem delegatów na wszystkich szczeblach. Obowiązki stołecznych policjantów obejmują nie tylko codzienne zadania, ale również zapewnianie bezpiecznego transportu do miejsc obrad. Przygotowania obejmują prowadzenie konwojów dla najważniejszych gości, którzy przybywają do Warszawy na okres prezydencji. Policja czuwa również nad bezpieczeństwem strategicznych miejsc, w których odbywają się kluczowe spotkania. W całej operacji uczestniczą również jednostki kryminalne i logistyczne.

Ze względu na istniejące zagrożenie terroryzmem i obecnie obowiązujące poziomy alarmowe CRP, sprawowanie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest ważnym testem dla naszych służb kontrterrorystycznych. Są one odpowiedzialne za ochronę uczestników spotkań, gości i przybyłych VIPów. Każde zabezpieczenie wymaga wcześniejszych analiz, a także szczegółowych kontroli pirotechnicznych obiektów, terenów przyległych i pojazdów. W obliczu znaczenia i długości tego wydarzenia, utrzymanie najwyższego poziomu gotowości jest priorytetem dla każdej służby porządkowej. W związku z tym, w minionym roku przeprowadzono szereg ćwiczeń i warsztatów z udziałem kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Warszawy.

W efekcie, zaangażowanie policji w zabezpieczanie Polskiej Prezydencji to skrupulatnie zaplanowana i doskonale koordynowana operacja, wymagająca dużych nakładów siły roboczej oraz odpowiedniego wsparcia technicznego i technologicznego. Wszystko to odbywa się z należytą dyskrecją, tak aby jak najmniej przeszkadzać codziennemu życiu mieszkańców Warszawy.