Miesiąc Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Warszawie

Miesiąc Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Warszawie

Warszawa jest gospodarzem Miesiąca Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, inicjatywy mającej na celu edukować i podnosić świadomość o znaczeniu bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Inicjatywa skierowana jest zarówno do kierowców, jak i pieszych. W najbliższą sobotę odbywą się na terenie stolicy dwa działania: „Bezpieczny pieszy” i „Odpowiedzialny kierowca”.

Jutrzejsza akcja „Bezpieczny pieszy”, planowana na godzinę 10 rano, przewiduje zaangażowanie funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Wybrano kilka kluczowych skrzyżowań w mieście, gdzie mundurowi wspólnie z harcerzami będą prowadzić działania informacyjne, mające na celu podniesienie świadomości pieszych dotyczącej ich roli jako uczestników ruchu drogowym.

W sobotę odbędzie się także akcja „Odpowiedzialny kierowca”, której godziny działania to 10:00-16:00. Stołeczny ratusz zaprasza na plac Defilad (od strony Al. Jerozolimskich przy zejściu na „Patelnię”), plac Zamkowy (nad trasą W-Z, przy kościele św. Anny) oraz do Multimedialnego Parku Fontann (w ramach pikniku rodzinnego MPWiK).

W tych trzech miejscach będziemy mieli okazję porozmawiać z ekspertami ds. bezpieczeństwa: funkcjonariuszami z Komendy Stołecznej Policji, Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W specjalnie przygotowanych namiotach znajdą się symulatory dachowania i zderzeń aut osobowych, które pokażą skutki niewłaściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa i działanie siły bezwładności przy niskiej prędkości.

Na potrzeby edukacji zwraca się uwagę na fakt, że prawidłowo zapięte pasy zmniejszają ryzyko śmierci w wyniku wypadku o 65 proc., a poduszka powietrzna redukuje to ryzyko o dodatkowe 50 proc., ale tylko jeśli jest używana razem z pasami bezpieczeństwa.

W ramach Miesiąca Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym specjalna oferta edukacyjna skierowana jest do licealistów i seniorów. Wziąć mogą oni udział w specjalnych szkoleniach prowadzonych przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Celem spotkań jest głębsze zrozumienie zasad ruchu drogowego i unikanie potencjalnych zagrożeń.

Wszystkie te działania są częścią miejskiego programu „Warszawa chroni”, który obejmuje wykłady dla uczestników ruchu drogowym oraz sobotnią akcję informacyjną.