Miasto stołeczne Warszawa organizuje Tydzień Bezpieczeństwa szereg działań edukacyjnych

Warszawa zaprasza na Tydzień Bezpieczeństwa, który rozpoczyna się Dniem Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Jest to część szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez m.st. Warszawę. W ramach programu „Warszawa chroni” mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych propozycji.
„Warszawa chroni” to program obejmujący różne sfery bezpieczeństwa: ruchu drogowego, kobiet, infrastruktury krytycznej i przygotowanie na zmiany klimatyczne oraz inne nieprzewidziane sytuacje. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podkreśla, że ze względu na trwającą za wschodnią granicą wojnę należy być przygotowanym na każdą ewentualność. To właśnie motywuje działania nad ustawą o obronie cywilnej i ochronie ludności. Tydzień Bezpieczeństwa ma na celu edukację i przygotowanie mieszkańców na różnorodne sytuacje.
Warszawa rokrocznie przeznacza dziesiątki milionów złotych na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki temu powstają nowe ronda, sygnalizacje, azyle, elementy uspokojenia ruchu i oświetlenie. Dodatkowo, w najbliższych latach stolica zaplanowała wydanie 164 milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
17 października, podczas sesji Rady m.st. Warszawy, radni będą rozpatrywali wniosek o dofinansowanie tego projektu. Dodatkowe środki mają zostać rozłożone na cztery lata. Głównym celem jest zakończenie programu przebudowy najgorzej ocenianych przez audyt bezpieczeństwa przejść dla pieszych. W sumie, do 2028 roku Warszawa planuje wydać na ten cel co najmniej 284 miliony złotych – największa suma w historii miasta na ten cel. Łącznie z wydatkami poniesionymi do tej pory, kwota ta przekroczy pół miliarda złotych.
Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w stolicy przynoszą rezultaty. Liczba ofiar wypadków drogowych jest znacznie mniejsza niż średnia krajowa i unijna i ciągle maleje. Od października zostanie utworzony nowy pion ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w Zarządzie Dróg Miejskich, który będzie odpowiadał za audyt przejść. Jego zadania obejmą nadzór nad realizacją nowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego i organizacją ruchu oraz kontynuację projektu „Droga na szóstkę” (bezpieczeństwo pod szkołami).
W trakcie Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym funkcjonariusze z Komendy Stołecznej przeprowadzą wzmożone kontrole na drogach, przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. Policjanci, strażnicy miejscy i uczniowie szkół policyjnych będą rozdawali ulotki informacyjne na temat bezpieczeństwa w 20 wytypowanych miejscach.
Podczas następnych dni Tygodnia Bezpieczeństwa odbędą się m.in pokazy pierwszej pomocy, uruchomienie syren alarmowych, lekcje bezpieczeństwa w szkołach, pokazy i krótkie instruktaże samoobrony dla kobiet oraz konsultacje. Finał Tygodnia odbędzie się podczas Pikniku w Parku Świętokrzyskim.
Cały tydzień będziemy mogli spotkać ekspertów z Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicieli służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej w kursującym po Warszawie zabytkowym tramwaju.
Przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich przez cały tydzień będzie czynny specjalny namiot z logo „Warszawa chroni”. Tam będzie można porozmawiać ze służbami na temat bezpieczeństwa i zdobyć materiały promocyjne.