Początek kolejnej edycji kampanii ochrony dzikiej przyrody „ZOOstaw, NIE porywaj!”

Początek kolejnej edycji kampanii ochrony dzikiej przyrody „ZOOstaw, NIE porywaj!”

Kampania „ZOOstaw, NIE porywaj!”, mająca na celu ochronę dzikich zwierząt przed niewłaściwymi działaniami ludzi, jest realizowana już po raz trzeci. W ramach inicjatywy stawia się na edukację społeczeństwa, odpowiadając na pytania dotyczące właściwego postępowania w sytuacji odnalezienia młodych dzikich zwierząt, jak im pomagać i kiedy taka pomoc jest rzeczywiście konieczna.

Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, zaznacza wagę tej inicjatywy dla ochrony miejskiej przyrody. Podkreśla ona, że Warszawa troszczy się o środowisko naturalne, a edukacja mieszkańców odgrywa tu kluczową rolę. Młochowska z radością zauważa również rosnącą liczbę partnerów kampanii, w tym współpracę z Parkiem Kampinoskim.

Inicjatywa „ZOOstaw, NIE porywaj” skoncentrowana jest na odpowiednim traktowaniu młodzieży dzikiej przyrody. Nieodpowiednie interwencje człowieka mogą być dla nich szkodliwe, przynosząc więcej zła niż dobra. Takie działania pozbawiają młode zwierzęta możliwości uczenia się niezbędnych umiejętności do przetrwania w naturalnym środowisku.

Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego ZOO, wspomina sytuację sprzed 1998 roku, kiedy to pewna Pani przyniosła do warszawskiego azylu dla ptaków dwie młode dzięcioły zielone. Ich los pokazuje jak ważne jest pozostawienie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Kampania edukacyjna „ZOOstaw, NIE porywaj!” dostarcza konkretne porady dotyczące właściwego postępowania po znalezieniu dzikiego zwierzęcia. Jej ambasadorami są kos Wars i sarenka Sawa, reprezentujące gatunki najczęściej trafiające do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich. Akcja odbywa się od kwietnia do końca czerwca – czasu intensywnego rozrodu dzikiej przyrody.

Inicjatywa jest realizowana we współpracy z różnymi instytucjami zajmującymi się ochroną i pomocą zwierzętom, takimi jak Warszawskie ZOO, Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, Lasy Miejskie – Warszawa czy Straż Miejska. W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich – Warszawa prowadzi się profesjonalne leczenie chorych i osieroconych zwierząt, przyjmując rocznie około 1400 pacjentów. Z kolei do Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” w zeszłym roku trafiło 1072 ptaków.

W tegorocznej edycji kampanii udział biorą również warszawskie dzielnice, Gmina Piaseczno oraz Straż Miejska w Piasecznie.