Służba ratownicza w straży miejskiej Warszawy: 100 funkcjonariuszy z uprawnieniami ratowniczymi na czele

Służba ratownicza w straży miejskiej Warszawy: 100 funkcjonariuszy z uprawnieniami ratowniczymi na czele

Zasoby Straży Miejskiej w stolicy Polski, Warszawie, są wyjątkowo silne, z setką funkcjonariuszy posiadających kwalifikacje ratownicze. W roku 2024, te ogromne siły zostały zaangażowane do przeprowadzenia prawie 1500 operacji mających na celu ochronę i ratowanie zdrowia oraz życia obywateli.

Podczas konferencji, która miała miejsce w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa poprzedniego dnia, strażnicy-ratownicy szczegółowo omówili swoje codzienne zadania i obowiązki. Zaprezentowali także sprzęt, którym się posługują, wygląd ich służbowych pojazdów oraz identyfikujące ich elementy stroju.

Strażnicy miejscy często jako pierwsi pojawiają się na miejscach wypadków komunikacyjnych i udzielają pierwszej pomocy medycznej. Służą pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – tam, gdzie zdrowie i życie ludzi są zagrożone. Głównym priorytetem dla strażników miejskich, jak stwierdziła Magdalena Ejsmont, Komendant Straży Miejskiej Warszawy, jest zapewnienie mieszkańcom i odwiedzającym miasto, że mogą polegać na ich pomocy w każdej sytuacji awaryjnej.

Przyłączając się do straży miejskiej w Warszawie, nowi funkcjonariusze są szkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie to jest częścią podstawowego kursu, który muszą ukończyć przed rozpoczęciem służby. Wiedza ta jest regularnie uzupełniana i odświeżana kilka razy w roku.

Niniejsze podejście do ratownictwa medycznego wynika z inicjatywy grupy strażników miejskich sprzed 19 lat, którzy przekonali władze Straży Miejskiej Warszawy o konieczności skierowania ich na studia ratownictwa medycznego. Dziś w strukturach Straży Miejskiej służy ponad stu funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne kwalifikacje w zakresie ratownictwa medycznego.

Nie jest jednak tak, że strażnicy-ratownicy zastępują profesjonalne służby ratunkowe, takie jak pogotowie ratunkowe. Ich działanie jest dodatkowym wsparciem w sytuacjach awaryjnych. Charakterystycznym elementem wyposażenia strażnika-ratownika jest czerwona kamizelka taktyczna, która pełni także rolę apteczki, dzięki specjalnym kieszeniom na wyposażenie ratownicze. Kiedy funkcjonariusz rozpoczyna służbę, loguje się jako patrol ratowniczy, co pozwala na skierowanie go tam, gdzie jest potrzebna pomoc przedmedyczna.

W każdym z siedmiu warszawskich Oddziałów Terenowych Straży Miejskiej oraz w Oddziale Specjalistycznym, strażnicy-ratownicy mają do dyspozycji plecaki ratownicze i defibrylatory AED, które zwiększają o ponad 50% szanse powodzenia podczas resuscytacji osoby z zatrzymaniem krążenia.

Przykłady interwencji strażników-ratowników w roku 2024 obejmują m.in. pomoc mężczyźnie, który stracił przytomność na progu sklepu w Ursusie, udzielenie pomocy kobiecie z krwotokiem tętniczym podczas rowerowej wycieczki na Starówkę czy skuteczną resuscytację nieprzytomnego mężczyzny na Białołęce. Pozasłużbowe działania strażników miejskich obejmują również interwencje związane z ratowaniem życia i zdrowia, jak np. udział w zatrzymaniu brutalnego napadu na mężczyznę przez jednego ze strażników miejskich w dni wolnym od służby.